Beş Adımda İnsan Bilinci Projesi

Bu konuyu yaklaşık 20 yıldır ele alıyorum hem daha iyi anlamak hem de anlatabilmek için.

İlk dört adım video kayıtları halindedir, adresleri aşağıda sunuyorum.

1.ci Adım: https://www.youtube.com/watch?v=vY-WR6G78cQ&t=12s

2.ci adım:  https://www.youtube.com/watch?v=4LvbixVb-Yw&t=3s

3.cü adım: https://www.youtube.com/watch?v=XCON-HCm7X0

4.cü adım: https://www.youtube.com/watch?v=d-qH-EGHuk8

Bu videolarda anlatılanı ve daha fazlasını yazılı olarak da görebilirsiniz tıklayınız

5.ciAdım :

Entegral bir sentezde alt düzeylerin yanlışlara, batıl inançlara ya da İlkel anlamsızlığa yol açtığı düşünülmez. Çocukça sihrin ve Noel baba mitlerinin gerçek olmasının bir anlamı vardır. Çünkü bu dünya görüşleri, bu düzey ya da bu dalgadan bakış tarzıdır ve dalgaların hepsi Kozmosun önemli bileşenleridir.

Öte yandan, Farklı düzeylerin yorumlarını küçümseyen mantıklı bir bilim insanı kendi kökleri ile temas kuramayan biridir. Örneğin mitik düzeyin çok bilinen ve sevilen dalı astroloji, köklerimizle bağlantı kurmayı, kozmosa karşı sevgi ve ilgi duymamızı, kendimizi tanımamıza yardımcı olan kadim bir Öğretidir. Onu ilkel sayıp da bu yönlü davranan ve kendini daha üst düzeyde zanneden birisinin varsaydığı kendi dalga düzeyini gözden geçirmesi gerekir.

Şüphesiz “çeşitliliği onaylıyorum” demek soylu bir çabadır ve bence şu an en çok Avrupa’da kullanılan bir tarzdır. Fakat Bu tutum kapsayıcı olmadığı için en basit sebep ile yıkılabilir. siz kendi yolunuza gidin ben kendi yoluma gideyim gibisinden bir temenni entegral düzene uygun değildir; çünkü her düzey her zaman kendi gerekliliğini uygular ve var olmaya devam edecektir. Belki de düzeyler arası ilişkiyi anlamanın en iyi yolu kuantum kuramıdır. Özellikle bilimsel düzey ve Duyarlı benlik düzeyi bu açık ifadeyi hayatlarına geçirebildikleri için o düzeylerdedir. Bunu daima kendimize hatırlatmaya ihtiyacımız var, kolayca unutup yeniden seviye kaybetme durumuyla karşı karşıyayız. Belki bu sebeple Gurdjieff usta bilinçlenme için bir grup halinde çalışmanın (hapishaneden kaçmak için) mutlaka gerekli olduğunu önemle belirtir. Bu bir otomatik uyandırma servisi işlevi görür.

Ken Wilber’s AQAL model. Discovering Talent and Potential.

Şunu hiç unutmayın: hangi entegral düzeyde olursak olalım bunun alt düzeylerini içimizde barındırdığımız içindir. Yani kapsama Kavramı hayati derecede önemlidir.

Lemuryan huna bilgeliğinin esası; “ayrılığın bir fayda uğruna oluşturulan yanılsama olduğu” ifadesi şimdi ve burada değişmeyen ilkedir.

 

 

 

Dört videoluk bu seride her şeyin teorisi kitabından yararlanılmıştır. Çok zamandır kaçınıyordum fakat olacak olan olur; sonunda youtube kanalı açtım. Arzu ederseniz takibe alabilirsiniz. #herşeyinteorisi #sibelatasoy #insanbilinciteorisi #entegralteori #bilinçlifarkındalık #hiyerarşi #heterarşi #bilinçdalgaları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir