?>

Bebek Adımları ile güzel enerjiye

17 Haziran 2019

12-19 aylık bebekleri bir oyun odasına alıp oyuncaklar filan koymuşlar ve habersizce videoya almışlar. Bebekler bir saatte ortalama 2400 adım atmışlar! Bu ortalama sekiz adet futbol sahası eder. Bu bazen 4000 adıma kadar da çıkıyormuş. Ben çok şaşırtıcı buldum 🙂

*

Çoğu koku araştırmacısı koku alma duyumuzun yalnızca koku moleküllerinin burnumuzdaki reseptörlere uyumluluğu ile çalıştığını söylüyor. Ama Dr. Turin koku moleküllerinin titreşim ve salınımlarının etkili olduğunu düşünüyor – tünelleme olarak bilinen bir kuantum etkisi.

Bu fikir elektronların burunlarımızdaki reseptörlerin bir yanlarından kaybolup diğer yanlarında belirdiğini ve bu işlem sırasında geride bir parça enerji bıraktığını söylüyor.

PLoS One’da yayınlanan bir makaleye göre insanların titreşimleri farklı ama şekilleri aynı olan iki molekülü ayırt edebiliyorlar; yani molekül şekli koku almada etkili olan tek faktör değil. Araştırmacıları bu projeye çeken şey ise doğada bilmediğimiz ne kadar kuantum hilesi olabileceği.

*

aktör ve aktrislerin beyin faaliyetleri, rollerine odaklandıkları sırada değişiyor. Bundan önceleri de defalarca bahsetmiştik hatta olayı dünya sahnesindeki rollerimiz için de metaforik olarak çok kullandım. Burada bilimsel araştırmaı da varmış:

*

Görünüşü bile iç ısıtıcı, üstelik çölün süsü gibi, gayet şık

Termal güneş enerjisi santralleri, güneşin enerjisini elektriğe dönüştürüyor. Burada elde edilen en büyük fayda, güneş ışınlarının bulunmadığı zamanlarda bile ısı depolama sistemlerinin bunların enerji sağlamasına imkan sunmasıdır. Uzmanlar, çevre dostu teknoloji açısından bu alanda büyük bir gelecek öngörüyor.
Her biri yüzlerce metre uzunluğundaki 800
Dahasııı varrr…

sırada dizilmiş yüzbinlerce ayna, Fas’ın güneyindeki Quarzazate’nin kırmızı toprakları üzerinde yükselen çöl güneşinin altında pırıl pırıl parlıyor. Bu, kuş uçmaz kervan geçmez toprakların titrek ışıklarının içinde bir serap gibi duran şey aslında eşsiz üstünlüğe sahip bir enerji üretim istasyonu. Quarzazate’deki bu termal güneş enerjisi santrali yaklaşık 4 bin futbol sahası ölçeğiyle dünyanın en büyüğü olacak. 2016 Şubat’ında faaliyete geçtiği günden bu yana ilk aşama olan Noor 1 (“noor” kelimesi Arapça’da “ışık” anlamına geliyor) nominal 160 megavat (MW) elektrik çıktısıyla çalışıyor. Üretilen bu elektrik enerjisi, Fas’taki 350.000 ev için yeterli geliyor ve bu şimdilik sadece bir başlangıç. Toplamda dört enerji santralinden oluşması planlanan bu önemli proje, 2017 yılının sonu itibariyle 500 MW kapasiteye sahip olacak. #termalgüneşenerjisi #güzelenerji
*
17 yaşında ABD’li bir öğrenci, terden elektrik üreten bir kumaş tasarlamış! Kumaş; pamuk,polyester,çinko ve karbon katmanlarından oluşuyormuş. Yani yarın bir gün döktüğün terle cep telefonunu şarj edebilirsin! Omg
*
Zararlı nematodlarla kimyasal ilaçlama yöntemiyle mücadelenin sakıncası, bu ilaçların ayrım yapmaksızın faydalı böcekleri de etkilemesi! Bu sebeple kimyasal içermeyen biyostimülant gelişimi üzerine yapılan deneysel çalışmalar hız kazanmış.
foto:Popular Science
Bu deneyler şu anda Ukrayna Ulusal bilim akademisi biyologları tarafından yapılmakta  ve gelecekte arıların, faydalı böcek ve su kaynaklarının zarar görmeyeceği alternatif bir yol bulmanın aciliyeti bilinci yükselmekte ki bu çok iyi bir haber bence.
*
Şaşırtıcı bir deney
Bir grup gönüllü ile yapılan deneyde ekranda gördükleri rakamları sol elleriyle kayda geçirmeleri ancak her on saniye çalışmadan sonra 10 saniye mola vermeleri istenmiş. Bu arada beyin dalgaları MEG ile kayda alınmış ve sonuç şunu göstermiş: öğrenme becerisi pratik için sayıları kaydederken değil MOLAlarda yükseliyor! Ben bunu zaten biliyordum demek istieği içindeyim diğer yandan içimde muzip bir kız çocuğu kıkırdayıp duruyor şu an. Sonuç olarak neymiş efendim? İhtiyacımız olan kısa bir mola!
(Ben gidip bir kahvaltı edeyim!)
*

Bu arada,

sanal gerçeklik deneyimi, bilimkurguların en gözde alet-edevatı hayata adım atıyor sanırsam. Aslında ben zaten bir sanai gerçeklikte yaşadığımızı (topluca insanların bilmeden oluşturduğu) bir gerçeklikte yaşadığımızı düşünüyor ve bu konuda sürekli yazıyorum. Hatta Castaneda kültünde bunun bir de kavramsal ismi var: Mutabakat rüyası
Teknolojik olarak nasıl bir gelişim oluyor tıklayıp bakabilirsiniz.
*
Deri hücrelerinden embriyo kök hücresi üretildi
İlginç! Bu ne demektir? İlerde sperm ve yumurta olmadan yalnızca insan derisi kullanılarak tam bir insan embriyosu üretmek mümkün olabilecek! Muhtemelen epey ileride ama sanki bunun kokusu şimdiden duyuldu 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.