Balzamik (Balsamic) Karakteristiği

Geçmiş dönemlerde pek önemsenmeyen, sezgisel niteliklerin değeri ve kadınsı yaklaşım prensipleri günümüzde tekrar değerlendirilmektedir. Ay döngüsü ile sembolize edilen ilişki kendi benliğimiz içindeki ilişki olup, her ne olursa olsun erkeksi ve kadınsı özelliklerimizi sürdürmeye devam ederiz. Güneş’in (habercisi olan Merkür’ün de) sembolik olarak temel yaşamsal enerjiyi temsil ettiğini ve yaşamımız süresince amaçlarımıza ulaşmak için beraberce hareket etmek zorunda olduğumuzu düşünebiliriz. Bu bağlamda, Ay’ımızın Güneş’imizle olan ilişkisine yaşamımızdaki mevsimlerde uyumu getirebilecek sezgisel bilgelik açısından bakabiliriz.  Hiçbir zaman küçümsemeden ve onu iyi anlayabilmek amacıyla, Ay’ın gücüne dikkat etmeliyiz. Ay’ınız, Güneş’inizin parlak canlılığını değişen aşamalarla size yansıtır.

Doğum gününüzden önceki en yakın olan Ay fazına tablodan bakın. Bu sizin doğumunuzla ilgili Ay fazınızdır. Aynı zamanda, Güneş’iniz tarafından getirilen yaşamsal amacınız açısından anlam ifade eden bir sembolizmdir. Burada özet açıklamalar verilmektedir ve genelleştirilmektedir. Kendi doğum haritanızda Güneş’inizin konumunun ve diğer unsurların dikkate alınması gerekir.

Sekiz fazdan oluşan bu dönüşüm döngüsünden biri de Balzamik Ay (Balsamic) fazıdır. Balzamik döngünün anlamı kısaca;

Geceleyin gökyüzünde sadece ince bir ışık parçası görülmektedir. Hilal şeklindeki ayın giderek küçülmesidir. Balzamik ay, güneş döngüsünde, daha popüler adıyla cadılar bayramı olarak da bilinen Samhain kutlamalarına denk düşer. Görünen ve görünmeyen dünya arasındaki perdenin ince olduğu, ruhların fiziksel konumlarını bırakmaya başladığı, ruhun yeniden bedenlenmeye yöneldiği zamanlar anlamındadır.

http://www.ncgr-turkey.com/aydongusu.htm

Ayın balzamik döneminde doğanların karakteristiği şöyle sıralanmış: (Bu bölüm astrolog Öner Döşer’in çalışmasından alıntılanmıştır.)

Benzerlik: Balık Burcu enerjisi

-Hayatında yoğun biçimde değişim ve dönüşümler yaşayan
-Geleceğin trendlerini içgüdüsel olarak bilme, öngörü potansiyeli yüksek
-Toplumdaki hiyerarşiden ve güç sahibi kişilerden rahatsız
-İsyan etmeyen, içe dönük, sessizce çalışır,ön saflarda aktif rol almaktansa arka planda araştırma yapmayı tercih eder
-Psişik duyarlıkları yüksektir, aydınlanma arayışındadır,ruhsal yolları izlemeye meyillidir
-Dünyevi aktivitelerle ilgili uzun vadeli taahhütlere girmekten çekinir
-Gelecekteki potansiyelleri inceleyen,sorgulayan, hipotezler geliştiren
-Hem iç hem de dış dünyada değişik kayıplar yaşamak durumunda kalan
-Toplum içinde kendisini tamamen rahat hissetmese de mensubu olduğu grupların hatırı için bu tip ortamlarda bulunan
-Ait olmama duygusunda, yaşamı içsel düzeyde yaşayan
-Diğer insanlara bilgeliğini ve deneyimlerini aktarabilen
-Hep geleceğe yönelik ve dönüşümcü bir üretkenliğe sahip
-İyi ve kötü şansa kadere ve karmaya inanan
-şifacılık özelliği olabilir
-Yeni şeylere başlamaya her an hazır olabilir
-Hırslarını devre dışı bırakabilir
-Belli amaçlar ve idealler için çalışabilir evrensel görüş sahibidir
-İhtiyacı olan insanların yanında olmak adına çeşitli sağlık kuruluşlarında görülebilir
-Kendine güveni azdır, başkalarını yönetmek yerine  kendi yoluna gitmeyi tercih edebilir
-Herşeyin olması gerektiği zamanda gerçekleştiğine inanır, kabullenicidir.

Örnek:Abraham Lincoln

 

Yeni Ay ve Hilal fazları için tıklayınız 

55 Yorumlar

 1. guliz says:

  suan ogrendim balzamik zamaninda dogdugumu; tam ne demek oldugunu arastirirken sizin yaziniz cikti karsima. Cok tesekkur ederim paylastiginiz icin.Ayrica yazilarinizi da okudum bu sekilde, gercekten cok begendim..

  1. says:

   Hoşgeldiniz Güliz, hem sayfama hem balzamiklere. Umarım iletişimi sürdürürüz. Kırkyama Google gurubumuza a bekleriz. Desteğinizle yeryüzü ile uyumlu, dost bir yeni dünya’ya koşuyoruz.

 2. Merhabalar
  Ayın balzamik halindeyken doğmuş olduğumu öğrendim,tüm özellikler uyuyor.Teşekkürler
  sevgiyle kalın

  1. says:

   Teşekkürünüzü, bu bilgileri kendi ders notlarından çıkarıp bizimle paylaşan Rezzan arkadaşıma iletiyorum. Sevgi-selam

 3. Ayçin says:

  Merhaba Sibel hn.
  Ben de Balsamik fazda doğmuşum,ne olduğunu araştırırken yazınızla karşılaştım.Anlatılan özelliklerin hemen hemen tamamına yakın karakterdeyim ancak Güneşim de balık olduğundan balsamik etkisini kendimde tam olarak ayırd edemiyorum.PAylaşımınız için teşekkürler.Sevgiler.

  1. says:

   Balik enerjisi taşıyan bir balık! Sizinle tanışmak isterdim Ayçin Hanım. Sevgi selam benden

 4. özlem says:

  benimde güneş burcum balık ve balzamik fazda doğduğumu öğrenmiş oldum 🙂 aynı özellikleri taşıyorum. yazınız güzel başarılar…

 5. Feyza says:

  Balık burcunda tek bir gezegenim olmamasına rağmen kendimde yoğun bir şekilde bu burcun özelliklerini hissetmem balzamik ayda doğmamdan sanırım.. Tüm özellikler doğru.. Okuma fırsatı bulmamızı sağladığınız için çok teşekkürler..

  1. says:

   Rica ederim, kendimizle ilgili belirsizliklerin bini bir para iken, arada tanıdık şeyler bulabilmenin sevincini biliyorum ve bunu paylaşabilmekten de mutluyum. Balzamikte doğanların sayfama konuk olmaları da ayrı bir mutluluk, belki toplu olarak yapabileceğimiz bazı işler bile olabilir, kim bilebilir ki 🙂

 6. Feyza says:

  Yapabileceğim bir şey olursa, seve seve 🙂

 7. Didem says:

  İlginç gerçekten… Bir çok özelliğini de taşıyorum. Zaten akrep burcuyum birde üstüne balsamik ay özellikleri eklenince demekki böyle olunuyormuş:)paylaşım için teşekkürler

 8. yonca says:

  BENDEE OVAKİT DOGMUŞUM AMA İNANMAK İSTEMYORUM KENDİMİ SORGULAMIYCAM ARTIK YAA.BU ASTROLOJİ DENEN ŞEYÇOKK TEHLİKELİ BENCE.İNSAN KENDİ KİŞİLİĞİYLE ÇELİŞKİYE DÜŞÜYOR VE BU DURUM BENLİK ÇATIŞMASINA YOL AÇIYOR……………………….

 9. tugba says:

  ben yengec burcuyum, balzamik fazda dogmusum, ustelik yukselenimde terazi, yazdiklariniz tamamiyle uyuyor.

  1. says:

   Merhaba ve hoşgeldin aramıza 🙂

 10. sultan says:

  Merhaba, ikizler burcuyum ay ım boğa yükselenim kova balzamik ay fazında doğmuşum. yazıyı okurken tamamen benimle uyuştuğunu gördüm ve şaşırdım. kendimde zaten tanımladığm şeyleri biyazıda bu kadar yakın görmek iyi geldi.

  1. says:

   Merhaba, hoşgeldiniz. Biz balzamikte doğanlar gurubu olduk galiba 🙂 Gerçi bizler guruplaşmadan gurup olanlarız, daha ziyade rüyalarda biraraya geliyoruz sanırım (böyle olabileceğini kuvvetle hissediyorum). Balzamikte doğanların curiosita https://sibelatasoy.com/?p=4705 olanları da var mı aranızda?

 11. akrepss says:

  ilk defa duydum ve şok oldum akrep olamama rağmen kabullenemedim açıkçası böyle birşeyi ama galiba doğru

  1. says:

   Gerçekten de internet ortamında pek bulunmayan bilgilerdir. Öner Beyden özel izinle paylaşmıştım bunu 🙂

 12. yonca says:

  BENDE BALZAMIK AY DOGUMLUYUM T]UM ,OZELLIKLERIIN KiSiLiGiME TAM OLARAK UYUM GOSTERMEDiGiNi DU;UNUYORUM.AYNi ZAMANDA BALZAMIK AY DOGUMLU Bi ARKADA;iM YANiMDA VE iKiMiZiNDA Ki;iSEL ,OZELLiKLERi BiRBiRiMiZDEN .COK FARKLi

 13. gökçen says:

  Merhaba Sibel hanım.balsamik ay da doğmuşum merak ettim araştırıyordum ki yazınız ilgimi çekti.Merakımı giderdiğiniz için teşekkürler çoğu bana uyuyor.))

  1. says:

   Hoşgeldiniz, bilinen ve bilinmeyenin bağlandığı yere.

 14. pinar says:

  Merhaba Sibel Hanım,
  Ben Aslan, Aslan’ım. Merkur, Mars, Ay’ da Aslan’da.
  Balzamik Fazda doğmuşum, fazlasıyla tutuyor özellikler, bilgi için teşekkür ederim.

 15. says:

  18.08.1990 Sıkıntı =))

 16. aliye says:

  Merhaba.Astroloji eğitimi alıyorum ve ayın balzamik evresinde doğmuşum.çokta iyi değilmiş o konum.yazı için teşekkürler 🙂

 17. nuran says:

  ben ramazan ayında bayramdan bir kaç gün önce sahur vaktinde doğmuşum ve ayın balzamik evresinin son gününe denk geliyor diğer arkadaşları bilmiyorum ama hayatımda çok fazla enteresan şey oldu ve bunları senle paylaşmak isterim 🙂 teşekkürler 🙂

 18. tamer içli says:

  galiba balzamik im isteğiniz üzere temastayım.
  20-08-1963 saat 22.10

 19. aysedilek says:

  Ben de balsamik ayda doğmuşum ve ayım ve yükselenim akrepte sanıyorum o nedenle görünenle değil görünmeyenleri kurcalamaya çalışıyorum. Yazının çoğunda kendmdem parçalar buldum teşekkürler…

 20. ezgi says:

  Merhabalar Sibel hanım ay burcumu araştırırken sayfanıza denk geldim. Güneş burcum oğlak yükselenim terazi ay burcum akrep. Ben de balzamik dönemde doğmuşum. Yalnız anlamadığım hem akrep hem balık özellikleri mi taşıyorum acaba?

 21. Arzum says:

  Sibel Hanım Merhaba,

  Ben de bir balzamik ay zamanı doğan biri olarak, yazmak istedim.
  Güneşim; Boğa, Yükselenim; Aslan, Ay burcum da balık…

  Sevgiler

  1. says:

   Merhaba, zaman içinde burada biz balzamikler oldukça çoğaldık, keşke bir gün hep biraraya gelip bazı uygulamalar yapsak 🙂

 22. selin says:

  Ben de balzamik fazda doğmuşum, yengeç burcuyum, ay boğada, yükselen koç… 6.hissim gerçekten çok kuvvetlidir ve insanları ve kendimi hep eleştiriyorum, sanırım idealizmden kaynaklanıyor, hep dünyanın nasıl olması gerektiğini düşünürüm, ve bunu neyin bozduğunu sorgularım, ütopik düşünce yapım var, çok doğru söylenilenler, ayrıca karl marx da balzamik diye biliyorum, yanılmıyorsam :))

 23. berna says:

  20.09.1987 saat 13.30 dogumluyum. Basak burcu yukselen yay ay burcum aslan. Balsamik evrede dogdum ve butun balsamik ozelliklerim mevcut maalesef 🙁 pek hayrini gordugum soylenemez.

 24. Mihri says:

  Ben de 26.09.1997 21:15 dogumlu, balzamik ay evresine denk gelen biriyim. Acikcasi bazi ozelliklerini tasiyorum fakat bu evrenin insani icedonukluge, pasif kalmaya iten ozelliklerini tasimiyorum. Buyuk ihtimal bu diger etmenlerle alakali. Gunes burcu terazi, ay burcu aslan ve yukseleni boga olan bir insan olmamin bunda etkisi oldugunu dusunuyorum.

  1. says:

   Merhaba, Gunes burcu terazi olarak pek içe dönüklük beklenmezdi zaten 🙂

 25. Artemis says:

  Tabii tanışalım :))

 26. Sibel says:

  Merhaba Sibel Hanım, adaşmışız bu arada. Ben tam bir balzamik ay’lıyım. Güneşim kova, yükselenim yay ve neptün yükselen kavuşumum var. Hep balık özelliklerimin buradan kaynaklandığını düşünmüştüm. Yazınız sayesinde balsamik ay doğumlu olmamdan ötürü olduğunu da anladım. Ay burcum oğlak ayrıca ve 1. evde jüpiter ile kavuşumda. Sipiritüel konular ve astroloji çocukluğumdan beri beni hep cezbetmiştir. İşimde de ikisini de kullanıyorum ve bir sağlık kuruluşunda çalışıyorum, psikoloji alanında.

  1. says:

   Merhabalar, bu yazıyı paylaştığım sıralarda balzamiklerin belki telepatik olarak iletişimde olabilecekleri ve bir takım olaylar konusunda bilerek/bilmeyerek birlikte çalışıyor olabileceklerini düşünmüştüm ve o sebeple acaba balzamikler kendilerini biliyorlar mı görmek için bu çağrıyı yapmıştım 🙂 Görünen o ki epeyce balzamikmişiz. Sizin çalışmaalanınız da doğanıza ne kadar uyumluymuş, kutlarım. sevgi selam

 27. Gönül says:

  Bende balzamik ay doğumluyum ve işin garibi oğlum da balzamik ve hayatımı anlatmak bile istemiyorum üç dört kez farklı astrologlara haritama baktırdım gelecek öngörüleri çıkmadı aynı şeyleri söylediler…. Maalesef ben burçlar hakkında hiç birşey bilmezken yaşadıklarımdan sonra pek çok şey öğrendim ama hâlâ aynı yerdeyim sibel hanım yardımcı olursanız sevinirim

  1. says:

   Merhaba Gönül hanım, yaşadıklarımız inanç ve kabullerimizin bir yansımasıdır, astrolojik özellikler kendi belirlediğimiz hedefe hangi ulaşım aracıyla gideceğimize dair bilgiler verir sadece.

 28. Nur says:

  Bende balzamik mişim
  Seviyeli mi uzulmeli miyim bilmiyorum..

  1 nişan 1973
  01 :30

  Hayatımı az çok tahmin edersiniz .
  ruhsal anlamda çok değişik geçişler var empati süper kuvvetli
  Hatta kişilik atlaması olacak kadar gerisini siz düşünün
  O kadar çok farklı yeteneklerim varki
  Sokakta yaşamanın ne anlama geldiğini
  Ünlü bir sirket sahibi olmanın getirdiği sorumlulukları
  Küçük bir çiçeğin ne hissedebilecegini gayet rahat anlıyorum
  Ve bu bazen kendimi unutturuyo .yeterince ilginç öyle değil mi:))))

 29. Bade says:

  Balsamik’im malesef… çok zor çok !

 30. zeynep says:

  Sibel Hanım merhaba ben de balzamik olduğumu yeni öğrendim :)) Benim mesleğim de psikoloji alanınıda.Çok ilginç …Paylaşımlarınızı takip edeceğim iyi çalışmalar ..

  1. says:

   Merhaba Zeynep hanım, yaradılışınıza uygun bir meslek seçmişsiniz, umarım bazı avantajları danışanlarınız adınızna bol bol kullanırsınız. sevgiler

 31. ebru s says:

  Balık burcu balzamik ay evresinde doğan yükseleni boğa ay burcu kova özellikli biriyim. Yazı tamam bu benim.derken alakası yok dediğim özellikleri de içeriyor. Özellikler ne kadar uyuyor hangi gezegen burç daha baskın bilemiyorum aman ay burcum kova olması yeterince gergin bi konumu zaten

 32. tolga says:

  Bende ,kardeşimde balzamik ayda doğmuşuz. 3 sefer iş için şehir değiştirdim,büyük bir trafik kaza ve sonrasında ameliyat deneyimim oldu,En önemliside aniden annemi ve 5 yıl sonrada babamı kaybettim.34 yaşındayım,ama ruhum 60 Daha ne yazayımki? Akrep,yükselen başağım. Ayım terazide.. Bilgilendirmeniz için saolun. Sevgiler

 33. serkan says:

  Merhaba

  22 nisan 1980 doğumluyum. lunarıum adlı bir site var. oradan 1980 yılı nisan 22 gününe baktığım zaman ay ilk çeyrekte ve aslan burcunda.

  yükselenimi bulamıyorum. doğum saatim belli değil. 22 nisan’da doğduğumda ay aslan burcunda ise, benim yükselenim de aslan mı oluyor?

  Teşekkürler.

 34. esra says:

  merhaba, google’a “balsamik fazda doğmak” yazıp kendimi bu sayfada bulmak ilginç bir tevafuk oldu. Çağrınıza yanıt verdiğimi düşünüyorum 🙂 Balzamik fazda doğanların en iyi idrak ettikleri duygunun fedakarlık olduğunu düşünüyorum. Bir de dünyevi yaşamın anlamsızlığı içimizde bir yerlerde kıpırdanıp duruyor sanırım. 12.ev vurgusu bu kaçınılmaz değil mi?

  1. says:

   Astrolog olmadığımdan bir yorum getiremiyorum:)

 35. özlem bahar says:

  balsamik ay fazında balık burcundan yükseleni ikizler ay burcu kova olan bir kişiyim. bilmem anlatabildim mi??:=))

 36. Tuba says:

  Merhaba, balsamik fazda doğup 12. Ev neptün olması 🙂 karmamı deneyimliyırum. Evet zor bir süreç. Fakat farkındalıklar beni heyecanlandırıyor ve bu sürecin acısını hafifletiyor.

 37. Jale says:

  Merhaba, ben balzamuk fazda dogdum. 🙂 Ne anlama geldigini merak ediyordum. Makaleniz aydinlatici oldu. Tesekkurler

 38. Serdar says:

  Kendim gibi insanlar radarıma hemen takılıyor. Aramızda bir bağ var değilmi.

  1. says:

   Aslında her şeyle bağlantımız daha güçlü balzamikler, merhaba

 39. Rabia says:

  Merhaba ben de balzamik dönemde dogmusum. Burcum oğlak ama astrolojiye çok fazla merakım vardı sanırım nedeni buymuş. Ayrıca dogdugum gün parçalı güneş tutulması olmuş bu nasıl etkiler acaba çok teşekkürler 25.12.2000 00.30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir