Arınma Hayatidir

Gezgin shaman dahil hemen tüm öğretilerin ortak yanı “arınma”dır, sebebi de açık değil mi? Boşaltamadığın bardağa yeni ne koyabilirsin?
Çiftçi yeni bir ürünü toprağına ekmeden önce onun boşaldığından rahatladığından, havalandığından emin olmak ister. Annemiz yeni bir yemek yapmak için önce tencereyi iyice bir yıkar, dibine yapışan şeyler kalmasın diye onu ovar parlatır.
İnançlarımız birbirlerine kimyevi etkiler yapabilecek, hatta ayrı ayrıyken faydalıyken biraraya geldiklerinde zehirli bileşimler yaratabilecek güçtedirler. Arınma hayatidir sevgili pre-shamanlar.

Bu arada arınma, yukardaki fiziki örneklerdeki gibi temizleme, dışa atmaya metaforik olarak benzer ancak sevgi, kabul ve teşekkür ile yapılır.

Haydi daha çok ho’oponopono yapmaya 🙂

*

Sönmüş bir gerçekliğe gitmek, pasif hale geçmiş bir yanardağı ziyaret etmek gibidir. Ne tür bağlantıları harekete geçireceği tahmin edilemez. sa

*

“Sen dünyalar arasında dolaşan birisin, bir arabulucu, bir şaman… Uzun süre bu düşünceye karşı geldiğini biliyoruz ama tasalanma; bu sana ve karşılaştığın diğer insanlara saadet ve mutluluk getiriyor; çünkü sen denge ve uyumu özlüyorsun. Her şeyin alt üst olduğu yerlerdeki dengeyi bile yeniden sağlamak için doğru yolu ve doğru çareleri buluyorsun. Çok olan şeyleri azalt ve az olup büyümeye yüz tutmuş şeyleri güçlendir. Bunu yaparken en doğru olan anı seç ve zorlamaya çalışma. Doğa kendiliğinden zorlar, fakat o ustanın ellerindeki bir güvercin gibidir. Sen tüm bunlarla büyü yapabilirsin; eğer onun yasalarını anlar, şarkısını söyler ve söylediğin anda sesin hoş çıkarsa. O zaman dağlar eriyip suya dönüşür, buzlar açan çiçekler haline gelir ve hastalar iyileşir. Seninle aramızda bir bağ olduğu için, sen her şeyi söylediğimiz gibi etkilersin. Biz kuvvetiz, bilgiyiz. Bizi çağır o zaman sana yardıma geliriz.” Diye fısıldadı ataların sesi.
Ateşin Efendisi Şaman Kitabından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir