Antik Roket Heykelleri

Bu heykelcik Van’da şimdiki adı Toprakkale antik ismi Tuşba olan bir yerleşim alanında 1975 yılında yapılan arkeolojik kazılar sırasında bulundu. Boyutları, 22 cm uzunluk 8 cm yükseklik ve 7,5 cm genişlik olan bu taş oyma heykelciğin 3000 yıl önce yapıldığı tanısı konmuştur.

Sıradan bir insan dahi (burdaki sıradan insan tanımı ile bilim adamı ve/veya sanatçı gibi hayal gücünün üst seviyelerde olmayan birini kasdediyorum) hayal gücünü kullanmasına gerek kalmadan bu heykelciğin açıkça bir uzay roketi olduğuna karar verebilecektir. Arkadaki itici roketlerden kabindeki astronota kadar günümüz roketleri ile mutlak benzerliği tartışılmazdır. İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunduğu ancak sergilenmediği belirtilmektedir.

Bu da Güney Amerikadaki bir mezarda bulunan ve 1800 yıl önce yapıldığı söylenen altın bir heykelciktir. Bu heykelcik de şüphe götürmeyecek kadar bir rokete veya delta kanatlı bir uçağa daha doğrusu en açık anlamı ile günümüz uzay mekiğine benzemektedir. Ne ilginçtir ki Van’daki heykelciğe çok benzemektedir.

Bu da Azteklerden kalma bazalttan yapılmış bu heykel, şu anda Meksikadaki Ulusal Müzede sergileniyor. Bir roket motorunun nerdeyse tüm detaylarını sergiliyor ve aynı zamanda da Vandaki heykelciğin arka kısmındaki motora çok benziyor.

Bu dünyanın tam aksi yönündeki bölgelerde yaşayan birbirinden çok farklı dinsel ve kültürel kökleri olduğu söylenen ve bu kadar detaylı çalışmalar yapan 3 sanatçı, ki dönemleri itibarı ile genelde doğada gördükleri ile yetinirlerdi, hangi neden böyle eserler yapmaları ilhamını vermiştir?

(G.Amerika Roketi ve Aztek Roket motoru resimleri www.ufonet.be sitesinden alınmıştır)

Selamlar & Sevgiler

Aki

1 Yorum

  1. says:

    Acaba titizce incelense doğadaki herhangi bir şeye benzetilebilir mi merak ettim. Örneğin kelebek, ya da bir çeşit meyvenin koruyucu kabı vs gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir