Yunusların işlevi nedir?

15 Ekim 2012

27.07.2012 Birleşik Alan Kullanımı Süreç Notları

Dostlarımızla beraber “Yunusların İşlevi nedir’’ diye sorduk. Birleşik Alan da bize aşağıdaki tabloyu işaret etti. Birleşik Alana, Sevgili Sibel Atasoy’a ve katılan, katılmayan tüm dostlarımıza teşekkürler.

Yunus diye bildiğimiz varlıkların bu dünyadaki işlevi nedir?

Kadın: Oyunun başında garip sesler çıkartıyor. Kendini boşlukta, anlamsız hissediyor. O zamanlar 5. boyut kör gibi olduğu için onu bu dünyaya taşımak istiyor ama erkek daha çekici geliyor. Ne zaman dişi yunus, erkeği bırakıyor o zaman kadın erkeğin arkasına geçiyor. Erkeği seçiyor. Ve tüm oyun boyunca da bırakmıyor. Oyunun sonuna doğru da erkeği de taşıyarak dünyanın dengesiyle birlikte olan dişi yunusun yanına getiriyor. Bi yanlarında da 6. boyut vardı. Oyun boyunca dünyanın dengesinden hiç haz etmedi, nefret etti, sevmedi.

Erkek: Kendini mekanik olarak hissediyor, ruh yok. Kibir var çünkü dünyanın yönetiminin onda olduğuna inanıyor. Dünyanın düzenini devam ettiren oymuş, dediğine göre. Oyundaki hareketin çoğalmasını sağlayan erkekti. Fakat tetikleyicisi kadındı.

Dişi Yunus: Oyunun başında erkeğin arkasına geçiyor yani erkekten hareket alıyor. Yol aldıklarını söylüyor birlikte. O ara manyetik dalgalanma oluyor şiddetli bir şekilde. Ve erkekten ayrılıyor. Erkekle kadın o an birleşiyor. Dünyanın bilincinden nefret ediyordu. Erkek yunusla ve kadınla hep aralarında bir bağlantı var. Erkek yunus ona çok sevimli geliyor. 5. boyut onu rahatlatıyor. Bir yanında dünyanın dengesi bir yanında kadınla erkek, oyunu bitiriyor.

Erkek Yunus: Oyun boyunca yunus sesleri çıkartıyor, hopluyor, zıplıyor, yağan yağmuru takip ediyor. Her şeye oyun gibi yaklaşıyor. Dişi yunusu tetikleyip manyetik dalgalanmayı şiddetlendiriyor. Dişi yunusun yanına sıklıkla gidiyor ama orada kalamıyor fazla. Kendi tabiriyle onun yanında kalıp onunla biraz ilgilenip sonra başkalarının yanına da gitmek istiyor. Kadınla iletişimde.

Manyetik Dalgalanma: Oyunun en başında ciddi gerilim halinde. Konumunu belirleyen şeyden rahatsız ama onu da bırakmıyor. Dişi yunusla erkeğin beraber hareket etmesinden rahatsız oluyor. Dişi yunusu yok etmek istiyor hatta. Ardından kadınla erkeğin birleşmesinden memnun kalır gibi oluyor. Müzikle yakın temasta. Müzik ona çok iyi geldi.

Deniz: Oyunun başında kendini bacaksız, havada hissediyor. Kötü hissediyor. Frekansı izliyor ama çok güçsüz. Ne zaman frekans harekete geçiyor, o zaman bir rahatlama hissediyor. Dünyanın dengesi ona konumunu veriyor. Gökyüzünü seyredip oyunun sonuna kadar dalgalanma ve huzur hissiyle kalıyor. Sadece seslere duyarlı.

5. Boyut: İlk başta kendini kör gibi hissediyor. 5. boyut dünya bilincinden uzaktı, onu istemiyordu. Frekansla uyum içerisindeydi. Manyetik dalgalanmayla yakındı. 6. Boyutla sürekli göz teması halindeydi. Müzik aletleriyle temas halindeydi. Onları çalmayı görevi gibi hissediyordu.

Frekans: Oyuna ilk girdiğinde başının üzerinde bir üçgen varmış gibi hissediyor. Etraftaki tablolarla ilgileniyor. Tabloların içinde deniz ve dalgalanma varmış gibi hissediyor. Sonra harekete geçip tablonun düşmesini istiyor. Tablo düştüğünde deniz ilk canlılığını kazanıyor.

Dünyanın Bilinci: Oyundaki herkesin yanına gidiyor. Sanki veri topluyor gibi. Özellikle dişi yunus ve kadınla aralarında ciddi bir gerilim oluyor. Dünyanın bilincinden her ikisi de rahatsız oluyor. Denize son şeklini o veriyor.

Müzik: Manyetik dalgalanmaya kendini yakın hissediyor. Oyun boyunca müzik aletleriyle oynadı. Oyunun sonucundan memnun. Oyun boyunca kendisini enteresan ve hoş hissediyor. Frekansla ve 5. boyutla bağantılı.

6. Boyut: Oyunun başında her şeyden uzak. Elleriyle spiral hareketler yapıyor sürekli. Ortadaki hareketler ona gereksiz geliyor. Durmaları lazım diyor. 5. boyutla göz teması kuruyor belli bir noktadan sonra. Oyunun sonunda ayakta farklı el hareketleri yaparak bitiriyor ve kadınla göz temasında.

Dünyanın Dengesi: Kadını ve erkeği seviyor. Sürekli gülümsüyor. Dingin bir halde. Suyun yoğunluğunu tesbit ediyormuş gibi hissediyor kendini. Oyun boyunca dingin ve sevgi doluydu.

SONUÇ:

Dünyanın ve kadın-erkeğin son durumunu anlattı, bize. Dişi yunus dünyanın dengesini sağlamakla görevli, bir yandan da kadınla erkeğin birleşmesiyle, dengesiyle de ilgili. Manyetik dalgalanma da müzikle denge buluyor. Kadın, erkeksiz hiçbişeye anlam veremiyor. Erkekle dünyayı anlamlandırıyor. Ayrıca erkek ona hareketi de sağlıyor. Dünyanın bu düzeninde kadın erkeği seçmiş durumda ve erkeği bırakamamakta. Erkek ise, mekanik hissediyor ve tüm dünyayı yönettiğini düşünüyor. Dünyanın bu zamanda bilinci de bozuk. Yalnız denizi hareketlendiren de dünyanın bilinciydi. Dişi yunus dünyanın mevcut bilincinden nefret ediyor. Erkek yunus ise sevinçli bir hoppalık içine coşup duruyor. Yardım isteyene koşuyor ancak hiç bi yerde fazla kalamıyor.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.