Yönetim şeklinde yıllar önce devrim oldu

18 Mart 2016

İlk gençlik yıllarımızda, resmi -gayrı resmi iş yerlerinde çeşitli kademelerdeki yöneticilerin çoğu, kendileri olmadığında bütün yapının işlemez olacağını büyük aksaklıklar çıkacağını söylerdi, bu doğruydu da kısmen çünkü yapılanmaları bu niyetle kuruyorlardı; insan yetiştirmiyor, bilgilerinin büyük kısmını paylaşmaktan sakınıyolardı. Ben o günlerde bunu onlar adına anlayışla karşılıyordum çünkü korku vardı içlerinde, başkasının kendi yerini alabileceğine dair korku. Bunun sebebini de daha 6 ay çalışmayla fark ettim (bu arada bir yandan da okuyordum) çünkü değişim ve genişleme, boşalarak yeni şeylere yer açma gibi tamamen fizik yasalarından bi haberdiler. Okumuyor, araştırmıyor, daha da beteri aynı seviyede yada diğer seviye çalışanlarla gerçek iletişim kurmuyorlardı. (onlara gençler kasıntı ve bencil gözüyle bakarlardı), böyle görmüşlerdi eskilerden ve böyle devam etmesi gerektiğini sanıyorlardı! Ama olmadı! Çünkü iletişim çağı tusanami gibi üzerimize geliyordu, “ilişki ve paylaşım” tüm işyerleri için başarıda vazgeçilmez statüye yükseliyor,bilgiye erişim sudan ucuz oluyordu,   el üstünde tutulan davranış ve söylem artık şu oluyordu: “ben olmadığımda da he şey tıkır tıkır yürür” ve bunun gerisinde bi gülümsemeyle ekleniyordu “çünkü sistemimi öyle kurdum!” .. İnsanlar bununla gururlanmaya başladığında (ki ben de böyle bir yönetici oldum, çok hızlı yükselttiler beni) iş yerleri profesyonelleşmeye başladı, paylaşılan ve geliştirilen deneyim onların iskeletlerini güçlendirdi ve en azından bazı alanlarda gelişmiş ülkelerle ilişki başladı.

Mantık zaten bunu gerektiriyor; sınırsız bilgi ve deneyim varken, bende olduğunu varsaydıklarımı kıskanmak ve saklamak için hiç bir sebep yok. Onu verdiğinde yer boşalır ve oraya hayal bile edemeyeceğin(?) şeyler dolar. Bilincimizin üç yönüyle ilişkili olmak budur. 

(?) Önceden hayal bile edemeyeceğin şeyler, bilincinin 3 bölümünde uyanık zihnin LONO’dan bağımsız olarak işlenmektedir, dünyanın her yerinde tüm insanların bilinciyle ortak bir devinim içinde, her an alışveriş halindedir. O halde mevcudu saklamak diye bir şey zaten yanılgıdır. Kimse kimseden bir şey saklayamaz 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.