VARsıl- YOKsul

10 Mayıs 2012

Yoksulların açlığını gidermek kolay. Asıl sorun, zenginlerin açlığının giderilmesinin imkansız olması!

Demişler, doğrudur da neden? Sebebini düşündünüz mü?

 • Turan Erdal İlki bedensel, digeri zihinsel oldugu icin…

  Jaan Eric Maslow ihtiyaclar semasinin en alt basamagindakiler icin karnin doymasi en temel ihtiyac, karni doydugunda toktur artik, bir dahaki acikmaya kadar. Yukseldikce tatmin, beklenti yukseliyor, paranin hersey oldugu bir deger anlayisi yaratiliyor, realiteyi yaratanlar oldugumuz unutuluyor veee sonuc hep aclik..

  Sibel Atasoy Söyledikleriniz gayet yerinde görünüyor. Benim de ilk aklıma gelen “sürdürülebilirlik” oldu. Bi şeye bir kez ulaşmak nisbeten kolaydır. Yeterli ve saf arzu bile bazen şans çarkını işletir. Fakat o şeyi sürdürülebilir kılmak büyük bi iştir! İşte bana göre zenginlerin tasası ve doyamaması seviyelerini sürdürülebilir kılmak olunca açlık bitmez. bu sadece parasal refah için değil, sürdürmek istediğiniz her şey için geçerlidir ve belki paradan çok aşk konusunda kendini alanen gösterir.
 • Jaan Eric Zorla guzellik olmuyor, zer(altin, para, mal) ile de olmuyor, birakmayi hatirlamak icindir belki de hersey 🙂

  Turan Erdal Surdurebilirlik guzel bir tez. Zenginler ellerindeki olanları kaybetmekten korkuyorlar. Bir seyi olmayanın da kaybedecek bir seyi olmaz.

  Jaan Eric Tabi birakmaktan muradim, kendi kilifindaki sen sanislari birakmak, yoksa disarida birakilacak birsey yok, kilifin sanislari sustukca icerdekinin sesi yukseliyor, ozgurce 🙂
 • Çağla Necat Çünkü açlık korkusu olanın açlığı hiç giderilemez.

  Sibel Atasoy Çok doğru. Bu korkunun sebebi nedir sence?

  Çağla Necat Bu korku Kur’an da bile geçer.. Hristiyanlar için mi Yahudiler için mi hatırlamıyorum gerçi.. Gökten sofralar inmiş ya yarın inmezse diye saklamalarından cezalar verildiği söylenir.

  Turan Erdal Bulundugumuz yerden dusmek surekli insani korkutur.

  Sibel Atasoy Neden neden, ah bu çileli başımız nedennn? (beste yaptımm) :))))
 • Çağla Necat Hadislerde en çok övülen davranışlardan biri cömertliktir. Hem para hem de yiğeceğini verme yiğeceğinden vazgeçme ve açlığa sabretme. Bu çok büyük bir nefs terbiyesi yoludur. Açlık bizim insani değil belki de hayvani yönümüzdür.

  Sibel Atasoy Hiç sanmam, hayvanlar doyunca doyar, özel durumlar haricinde biriktirme faaliyetleri yok onların.

  Turan Erdal Senin söylediğin süreklilik ile korkuyu birlestirebilirsek çok güzel bir teori olur.

  Sibel Atasoy e zaten birleşik onlar :))) Bizler algılayanlarız. Algıladıklarımızın rasgele değil sürdürülebilir olmasını isteriz. Bütün rüyalar bu istek sebebiyle kuruluyor. Einstein bile tanrının zar atmasını hazmedemedi 🙂
 • Turan Erdal İnsan kendi ınsaa ettiği şeyleri kaybetmekten korkuyor. Einsteinde de durum aynı galiba, yıllarca emek verdiği bir teorinin yıkılmasını görmek.
 • Sibel Atasoy YOKsul ve VARsıl, oyunun dengeye gelip yavaşlaması hatta sona ermesi tehlikesine karşı alınmış önlemler gibi geliyor bana. Dengede de uyunabili! Uyanık olmak için akla hayale gelmeyen mekanizmalar var hayat oyununda 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir