The other Wind- Öteki Rüzgar. Ursula K. Le Guin

25 Aralık 2010

When Tehanu was published I put a subtitle on it — “The Last Book of Earthsea.” I was wrong! I was wrong!

I really thought the story was done; Tenar had finally got her second inning, and Ged and Tenar were obviously happy-ever-after, and if I didn’t know exactly who or what Tehanu was, it didn’t bother me.

But then it began to bother me.

And a lot of things about Earthsea were bothering me, like do wizards really have to be celibate, if witches don’t? and how come no women at Roke? and who are the dragons? and where do Kargish people go when they die?

I found the answers to a lot of those questions in the stories that make the Tales from Earthsea.

So then I was able to find out who Tehanu is — and who the dragons are — in The Other Wind.

—Ursula K. Le Guin 

Ursula,Yerdeniz dörtlemesinin Tehanu basıldığında sonlandığını düşünmüş çünkü Tenar ve Ged doğal hayatlarında  sonsuzca mutlu görünüyormuş ve Tehanu’nun aslında kim olduğu da kendini ilgilendirmiyormuş!

Ancak Ursula fena halde yanıldığını söylüyor çünkü Tehanu kendini rahatsız etmeye başlamış, Ejderhaların kim oldukları Karg insanlarının ölüm hakkındaki düşünceleri Ve Roke adasının ne olduğunu anlatması gerektiğini anlamış. Böylece ÖTEKİ RÜZGAR’ı yazmak zorunda(!) kalmış. (bunun ne demek olduğunu bir yazar-aracı olarak gayet iyi anlıyorum. Ne derece rahatsız edici bir huzursuzluk olduğunu, yazmadan kurtulamayacağını!)

Bana kalırsa bu kitap gerçek bir baş yapıt.

Tüm insanlık dramını, dualiteyi ve kıyameti şahaser bir masal diliyle bize sanki “kolaycacık” anlatıvermiş. Ölümü ve sonrasını, buraya nasıl geldiğimizi ve kıyameti merak edenlere bu kitabı okumalarını öneriyorum ancak gerçek bir okuma yani simge lisanıyla yapılacak bir okumayı kast ediyorum.

Yakında kitabın bana söylediklerini (ki tüm içeriği daha önceleri vizyon ve rüyalarımda görmüştüm ve düşüncelerimle irdelemeşitim),yakında kısa bir metin ile sizlerle paylaşacağımı umuyorum.

Bin kere milyon kere tebriklerimle Ursula hemşire.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir