Tensegrity

23 Şubat 2009

“Tensegrity”, “tension“ (gerilim) ve “integrity” (bütünsellik) kelimelerinden oluşmuş, mimariden esinlenen bir terimdir. Birbirlerine devamlı şekilde gerilim uygulayan bir grup parçayla, birbirlerini sıkıştıran diğer bir grup malzemenin bir arada kullanılarak meydana getirdiği iskelet yapılardır. Bu yapı insan bedenini tarif etmektedir.

5000 yıla varan Toltek geleneğinin Carlos Castaneda tarafından günümüze uyarlanmış modern bir versiyonudur. Vücudun tendon ve kaslarını gerip gevşetmesinin mükemmel bir örneği olan bu devinimler, germe ve sıkıştırma prensiplerini kullanan, mimari yapıların iskelet niteliklerine verilen isimdir. Birçok antrenman sistemi vücudun yüzeyindeki görünen kas gruplarını çalıştıracak şekilde tasarlanmışlardır. Tensegrity ise tendon ve kaslardaki gerginliği vücudun derinlerine etki edecek şekilde germe ve gevşetmesiyle yapılır. Bu devinimler kas sisteminin ötesinde bedenin temel işlevlerini sağlamada çok önemli rol oynayan salgı bezlerini, ve enerji merkezlerini etkiler. http://www.yenibilinc.com/menu/tensegrity_icerik.html

CC serisini okurken Sihirli Geçişler kitabından karşılaşmıştım bu terimle, daha sonraki yıllarda bu hareketlerin bizzat CC topluluğundan-izdeşler tarafından hazırlanmış bikaç CD si geçmişti elime. Şöyle hepsini bir seyredeyim dedim fakat öyle çok sayıda ve bazıları oldukça karışık hareketlerdi ki ümitsizliğe düştüm. Öncelikle 12 temel hareketi öğrenmeye karar verdim (yapmayı düşündüğüm bi işin bütünü çok gözümü korkutursa ondan vazgeçmemek adına, bana uygun gelen bi parçasını yapmaktan başlarım, kendimi hepsini yapacağıma dair baskı altında tutmam).

Söz konusu temel movementları ezberledim, kendime hatırlatmak için not defterime hatırlatıcı ipuçları kaydettim. İlk zamanlar o defteri yanımda açık tutardım sırasını hatırlamak için, sonraları gerek kalmıyor. Son bir yıldır her gün olmasa da sıkça yapmaya gayret ediyordum. Fakat yakın zamanda (iki ay kadar önce) Tensegrity konusunda gayet bilgili ve azimli bir arkadaşımız oldu, onun katkıları ile kendi repertuvarımı 55 harekete kadar genişletebildim ve bir aydır her gün muntazam yapmaya başladım. Etkilerini anlatmayacağım uzun uzun, fakat yaptığım işten ziyadesiyle zevk aldığımı söyleyebilirim.

Şu adresten temel 12 hareketi görebilirsiniz:

https://www.dropbox.com/s/0p6swouy1ufmvgl/tensegrity%2012%20temel%20hareket.mkv

Herhalde tensegrity yapmaktan daha zevklisi gurup olarak tensegrity yapmak olabilir. Arkadaşlarımızı heveslendirmeye çalışıyoruz, belki zaman içinde bunu da başarabiliriz.

Not: Gurup çalışması için bakınız: http://sibelatasoy.com/?p=3496