Temizlik neye iman etmekten gelir?

17 Temmuz 2012

Kendimi kaptırıp bi şeyler söylerken (konuşma-yazı fark etmez) çok ciddiyim velakin bi an sonra kendimi hiç ciddiye alamıyorum, safi kahkaha atasım geliyo kendime.

 • Elvan Çok hoş görünüyor dışarıdan 🙂

  Sibel Atasoy ‎:))) Bi yandan da ev temizliyorum, her yer toza batmış. Temizlik imandan gelir diye giriştim. Gerçi mısırlılar gibi toza karışsak da olabilir, kararsızım :))))

  Deniz Köker Ne tatlı 🙂 Kahkahanı duydum sanki

  Sibel Atasoy Piyango gibi bi soru daha patlatayım o halde: Temizlik neye iman etmekten gelir?

  Hanife Altuntas simgesel anlamda temizlik, özün görünmesini engelleyen bir sürü ıvır zıvırdan kurtulma çabası gibi geliyor bana hep.

  Sibel Atasoy toza ıvır zıvır mı diyosun sen hemşire?

  Elvan E Şarkı ile el cevap : Beyaz giyme toz olur ,siyah giyme söz olur… :))))

  Hanife Altuntas ehem kem küm:)) bu nereden bakıldığına göre değişir. sanırsam bi hem hem olayıdır. lüzumu vardır ancak bu luzüm her daim almalı anlamında değildir. lüzum durumunu görünce işlevini yitirir ve artık ıvır zıvıra dönüşür gibi gelmekte bana:)

  Sibel Atasoy Pardon tam toz alıyordum (eldiven giydim de, yazamadım dolma parmaklarla!). Yani sonuç olarak temizlik neye iman etmektir?

  Hanife Altuntas toza dermisim;)

  Sibel Atasoy Hahahahahahaha bilemem. Şimdi allah ne diyor (bilmem aslında kim demiş, kitapta mı demiş), “temizlik imandan gelir” di mi? Ben de neye imandan gelir diye soruyorum. Aslında biri peygambere bu soruyu sormalıydı, belki sormuştur , ne fark eder ben şu an soruyorum 🙂

  Sibel Atasoy Ne de olsa Allah şah damargından yakın olduğuna göre ne zaman istersen sorup cevap alabilirsin
 • Elvan E Temizi temiz tutmaya :))

  Sibel Atasoy Tabi şah damarı ancak yaşarken olan bi organ, onu da hatırlatayım 🙂

  Sibel Atasoy Yaşarken sormadıysan yandın gitti!

  Elvan E ‎:)))))

  Sibel Atasoy Haklı değil miyim Elvan hnm?

  İlkay Yılmaz Rüya da ev gördüğümde kişinin kendisiniin sembolüdür derim:)))

  Sibel Atasoy Hımmm ilginç, yani ev temizliği kişilik temizliğidir diyosun? Gerçi ben temizliğin neye iman olduğunu soruyorum

  Sibel Atasoy Her türlü temizlik

  Sibel Atasoy tartı olsa bi kolo vermişimdir ha döktüğüm terden, temizlik çok ter attırıyo

  İlkay Yılmaz Kendine iman oluyor bu durumda.

  Sibel Atasoy Kendin nesin? kendin kişiliğin mi?

  İlkay Yılmaz hem evet hem hayır:))) yaşayanım ve ölen sonrası ..toz zerresi.Hem hİÇ im hem herşeyim:)))

  Sibel Atasoy Her şeysen ve kendineiman ediyosantozlardan ve pislikten kurtulmak için temizlik yapmazdın

  İlkay Yılmaz Ben unutmak diyorum..kendim dediğimi hİÇ OLdurduğumu kat kat katmanlaşmışlığımın ÖZüne ‘varmak’a ulaşma ‘yolu’

  İlkay Yılmaz Ama bu iğrenç kurtulmalıyım anlamında değil bana göre ki;bunu da yapmış olduğuma dair emareler var:)))

  Sibel Atasoy Öyleyse temizliği başka bi şeye imanımızdan yapıyoruz 🙂

  Sibel Atasoy Bu arada ben temizliği bitirdim evde, tatlı bi özgürlük hissine müthişbi yorgunluk hissi eşlik etkemte :))))

  İlkay Yılmaz Bedenimizdeki ölü hücreler dökülür kendiliğinden..bazen kaşınarak atar gitmesine yardım eli uzatırız.Dediğiniz gibi ‘özgürlük hissi’ en dolaysız anlatım bu oldu bana göre.

  İlkay Yılmaz ‎’ellerinize sağlık’ demeyi unuttum:))) şimdi bir fincan kahve iyi gider.

Bir yorum

 • yılmaz 18 Temmuz 2012, 11:31

  “Temizlik imanın yarısıdır” denmesinin sebebi şu: İslam dini ışığa hizmetin dinidir, yani Yaradan’ın pozitif tarafının dinidir.Mekanın ve bedenin temiz tutulması tamamen pozitif enerjilerle ilgilidir. Negatif enerjiler beyaz gibi açık renkleri ve temizliği sevmezler ve manyetik olarak da otomatik olrak bu renklerin ve temizliğin hakim olduğu ortamlara çekilmezler. Negatif enerjiler karanlığa, pisliğe,koyu renklere manyetik olarak otomatikman çekilirler… Konuyu derinleştirmeme herhalde artık gerek yok… Kötülüğün renklerine ve hüküm sürdüğü ortamlara bakalım,kendini gizlemeyen kötülük yani saf negatif enerjiler kan rengini,tadını,pisliği,karmaşayı,korkutucu olan ve ürkünç olan her ortamı severler ve oralara çekilirler. Bir de iyiliğin ardına gizlenen sahtekar negatif enerjiler vardır. Güzelliklerin, temizliğin ardına gizlenirler; mesela cam ve çelikten-sentetik maddelerden imal edilmiş gökdelen ve plazalarda çok iyi gizlenirler… Onlar da temiz görünürler ama sentetik dünyalarından ötürü insan doğasına ve ruhuna aykırı olduklarından, ideolojilerle kirletilmemiş her saf insan için oralar son derece “rahatsız edici” ve “doğal akışa aykırı olan negatif” ortamlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir