Tam olmak nedir?

12 Şubat 2012

Yazının öncesi için tıklayınız

Tam olmanın koşulu narsizm ile karıştırılarak insanın içine korku salınmış. Oysa çok basit bi şey; “kendinin ve her kişinin, benzersiz biricik mükemmel olduğunu bilmektir. İnanmak değil, bilmek.

Tam olan, kendini ve başka (sanılan) şeylerin mükemmelliğini bilip aşkla sevdiğinden, gördüklerini hiç bir beklenti olmaksızın söyleyebilir. Daha öncleri bizi bundan men eden şeyler vardı, sevilmemek onaylanmamak, toplum dışı addedilmek vs gibi. Bütün bunlar yarımlıktan kaynaklı şeyler. Örneğin alınganlık durumunu ele alalım, insan neden alınır?

HA: kendini önemsediğinden..biri bana sen aptalsın dediğinde, eğer bende aptal olduğuma dair bir anlaşma da varsa, yaram kaşınmış acıtılmış demektir..aslında bana aptal denilmesi değildir canımı yakan, eğer ben kendime dair bu fikre sahip olmasaydım, başkasının aptal lafını duymayacaktım bile..daha doğrusu onun bu lafının sadece kendisiyle alakalı olduğunu bilecektim..

sa: Mükemmel açıkladın. Yaradılışın bi noktasına kadar insan zaten mükemmeldi, onu yaşayandı. Fakat mükemmel olduğunun bilincinde değildi. Bunu bilmek için aynalar devreye girdi. Ve tüm o gerilimli çağlar çağlar boyunca yaşandı. Şimdi Yaradılış, tek bir mükemmelden sınırsızca sayıda mükemmel peydahlama peşinde. O çok yaramaz bişey. Evrim…Sanırım yıldızlar (güneşler) böyle oluşuyordur.

TE: Aptal oldugunu bilmekle bunun baskalari tarafindan ifade edilmesi arasinda fark vardir. Eger aptal oldugumuz baskalari tarafindan ifade ediliyorsa bu bizi rencide eder, cünkü biz aptal oldugumuzu kabul etmisiz ama karsimizdaki bizi aptal ol…dugumuz icin disliyor. Aptal olmaktan ziyade dislanmak kötüdür, hic birseye dahil olamama hissi. Bu aslinda hayatina anlam verenler icin önemli degildir, bu hatatina önemi baskalari tarafindan verilenler icin önemlidir.

  • Sibel A: eğer aptal olmanın kıstasları böyle acemice çizilmişse ve bunun bi eksiklik olduğu çocuğa belirtilmişse; evet o zaman bu çocuk büyüse de ihtiyarlasa da o yara her kanatıldığında rencide (!) olacaktır. Bilmem anlatabildim mi
  • Hanife A: tam bir farkındalık içinde kendimize ait bir “yaralar” listesi yapmak, her yaranın oluşturulduğu ilk kaynağa dönmek, anlaşmayı bozmak ve yerine yenisini koymak iyi bir yöntem olabilir.DJ buna “özetleme” diyor galiba.tabii o daha kapsamlı bir çalışmayı kastediyordu sanırım.
  • Sibel A: yooo aynı şeyi diyor, farklı kültürlerde farklı uygulamalar, farklı sözcükler kullanılsa da yapılması gereken işin özü aynıdır. Gerçi şu an enerjinin frekansı değişti, çok güçlü. Bu sebeple bi tanesini (yaranın) yakaladığınızda derhal onu ve şu ana kadar yaptığınız tüm anlaşmaları bozduğunuzu (yöntemini anlatmıştım-tabi herkes kendine göre bi yöntem icad edebilir) haykırırsanız işe yaracağını sanıyorum. Benden başka uygulayanlar da oldu ve çok etkileyici sonuçları var.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.