Manipülasyon Nedir?

26 Ağustos 2012
 • Turan Erdal manipulasyon karşımızdaki insanı kendi iradesi dışında herhangi bir ise yeltenmesini sağlamaktır. En iyi manipülasyon bu yatırımların sanki istenmiş olarak yapılması, yani kendi iradesi ile yapıldığını ima ettirmektir.
  Sibel Atasoy İnsana iradesi dışında bişey yaptırılabilir mi? Örnekler nedir?

  Bu arada kelimenin ingilizcesi (aslı hangi dilden geliyor tam bilmesem de ingilizlerden geldiğini sanıyorum): manipulation, act of manipulating, act of handling or operating with the hands; act of managing or controlling; act of adapting or changing to suit one’s purpose

 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Gaza gelmek diye amiyane tabir vardır ya..Gaza gelmek-gaza getirmek.Manüpilasyon bana bunu çağrıştırıyor. Gaza gelmeyeleim,gaza getirmeyelim.vaka bazlı kalalım.:) Tabiiki kişi varlığında merkezlenmemişse gaza gelir de getiriri de bu bapta.
  Turan Erdal Evet, yaptirilabilir. Mesela reklam şirketleri bunu ustalastirmislar. Bir de su “izm”ler var.
  Turan Erdal

  Manipülasyon terimi eskiden el yetenekleri ile vücudu iyileştirme anlamında kullaniyormus. (Almanca bilenler için: „Insbesondere heißt Manipulation aber die Bearbeitung, Berührung und Streichung eines Körpers mit der Hand, um heilsame Verä…
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Gaza gelmek manipülasyonun bir parçası evet fakat bu kelimebana göre çok daha kapsamlı. Sadece reklamcılar mı, izmciler mi manipule ediyor?
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü El yaratmayı sembolize ederse, anlam çarpıtılmasına uğramış sözcük
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü herkes heryerde yapıyor o zaman birbirine devamlı fikir kabul ettirmeye çalışarak
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü şimdi aydım tam olarak sanırım yaratmanın çarpıtılması söz konusu
  Turan Erdal Simdi her etkileşim manipüle etmektir. Bu iyiye de kullanılabilir, kötüye de. O halde sırf kendi çıkarı icin etkilemek iyi değildir. Karsimizdakini kendi istekleri dışında olsa bile iyiliği icin etkilemek iyi birşeydir. Değişim kendi iradesi dışında olursa kalıcı olmaz. Bu da yapılmak istenilen şeyin kötü tarafıdır.
  Turan Erdal ‎”Anlam carpitilmasi” denemez, bu kelimenin anlamı genişlemiş.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Katkılarınız aydınlatıcı oldu, o halde “kandırma”, “ikna” ve “manipülasyon” kelimeleri arasındaki ilişki nedir?
  Turan Erdal ‎”Kandırma” manipulasyonun negatif halidir. Ikna etmek karsimizdakini etkileyerek yapılması istenilen şeyin kendi iradesi ile yapılmasıdır.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Birbirimizle etkileşim kaçınamayacağımız bir şey o halde manipülasyon kandırma içinde ikna içinde yapılabilir.Kendini haklı çıkarmak adına yapılırsa her ikisi de uygun değil.Olay temelli yapılırsa ki bu hayli kolay olmayan bir durum ama uygun etkileşimi sağlayabilir.Yani yaratmanın çarpıtılıp çarpıılmadığı niyet in olay temelli olup olmadığına bağlı olarak değişir diye düşündüm.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü evet anlamı genişlemiş.Doğru.
  Turan Erdal Iyi etkileşim sırf manipülasyon kavramı çerçevesinde irdelenirse eksik kalır. Etkilesimde rezonansa da dikkat etmek gerekir.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Çarpıtma yerine uygun kulanmak diyelim
  Sibel Atasoy biraz açar mısın Turan?
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Kelimenin anlamı kutuplanarak genişlemiş.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Gaza getirmek, diğer adıyla ajitasyon, duygu bazlı bir manipüle sistemi, özellikle politikacılar ve din kurumlarınca bilerek ve isteyerek uygulanan bir şekli. Arizi olarak tekil uygulamalar varsa da diğer ajitasyon görüntüleri genelde ne yapanın ne de yapılanın bilinçli olmadığı durumlardır.
  Turan Erdal Iyi bir etkileşim etkilemek isteyeni de etkiler, yani sürekli geri donusumludur. O halde iyi bir etkileşim her iki tarafında aynı mevzuda hem fikir olmalarinda gerçekleşir. Arka plan üzerinde hemfikir olunduğu zaman iyi bir etkilesim olur.
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Negatif ve pozitif anlamda ikiye ayırıyorsunuz bu aktiviteyyi, işte ben de bunu pek anlayamıyorum. Şimdi niyet üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? diyesorulabilir ama kim çıkıp da bağcıyı dövmek kötüdür diyebilir ki, neyin ne zaman gerekeceğini bilemiyoruz. Ayrıca üzüm de çok tatlı, bazen insanın içi almıyor 🙂
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Arka plan temeli sakatsa???
 • Turan Erdal Hasta biri doktora gittiğinde o hastanın vücudu iyi olmasi icin manipüle ediliyor. Aynı şey zihin hastaligi olan biri icin de geçerli olabilir. Bence bu manipülasyon iyidir. En iyisi kendi sağlığını koruyabilmek icin iyi bir yaşamın nasil olabilecegi öğretildiği zamandir. O zaman o şahıs kendi vücudunu kendisi kendi istegi doğrultuda manipüle edecektir.
  Turan Erdal Manipulasyonda arka planin nasil olduğu onemli değildir. Sonuçta aynı fikirde olunduktan sonra arka planin ne oldugu önemli değildir.
 • Sibel Atasoy ‎0-6 yaş eğitimine ve sonraki okul eğitimine ve hayat boyu kişisel geliştirmelere ne diyorsunuz peki? Bunların manipülasyonla ilişkileri ne düzeyde?
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü çok ileri düzeyde.her türlü koşullandırma manipülasyon ve hep yapılıyor iyilik adına !!

  Turan Erdal Her kültür kendi bulunduğu toplumu kendi değerleri çerçevesinde manipüle etmeye çalışıyor. Amaç iyidir ama her zaman çatışma bu manipulasyonu fark edenlerle olmustur. Bu manipulasyonlar dışında olmak isteyenlere nasıl davranilmalidir? sorusuna her kültür ayrı çözümler getirmiştir.

 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü kendisi koşullanmış olan kültürler çözüm getiremeiştir.
  Turan Erdal Kultur denilen olgu muhafaza edicidir. Bunlar o toplumdaki yaşayanların arka planını belirler. Gerçek eğitim bu etkenler uzerine fikir yürüyüp kendi değerlerimizi oluşturmaktır, yani kendi kültürümüzü inşaa etmektir.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü

  Turan, “O zaman o şahıs kendi vücudunu kendisi kendi istegi doğrultuda manipüle edecektir.”diyorsun, zaten insanın doğal olarak yaptığı budur fakat çoğu kez ortaya çıkan sonuçlar kendini ve başkalarını memnun etmez. Bu durumda kişinin bi re-manipülasyon yapması gerekecektir. Bunu kendiliğinden başarabilir mi? Bu rüyalar konusuna benzedi, eğer bilincin farkında olduğu bi şeyse neden rüya geleydi? Kendi rüyanı çözemezsin bu mantık üzerine söylenmiştir. O halde bunu senin için kim yapacak? Yani demem o ki, bu çok şikayet edilen manipülasyon olgusu insanın bizzat davet ettiği -hatta muhtaç olduğu bile iddia edilebilir- bi şey olabilir mi? Şeyleri basmakalıp şekilde dışımıza dehlemek bize dönüştürücü etki sağlamaz. Onlara konuşma kendini ifade etme şansı vermek kendime dönüşebilme fırsatı tanımaktır.
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Rüyayı gören çözemezse neden rüya görsün?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü

  Arkadaşım,arkadaşlık konusunda çok baskı kullanır.Zamanımın olup olmaması onun için fark etmez o göröşmek isterse görüşmeliyiz,görüşememişsek başlar kurmaya.Yaptıklarını anlayabiliyorum.Beni önemsemez kurguladığını hayata geçirmeye odaklanır,ve o doğrultuda işaretler arar.Bunu anladığım an geri çekilir ve senin draman da rol almayacağım derim sessizce.Bu bana göre manipülasyondur.Sevilmemeye tahamülü yok! Farkında olmayarak zorla almaya çalışır.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Eğer biri sizi manipüle etmişse ,sizi delmiş demektir. Konuşma balonu gibi söyleyecekleriniz / enerjiniz dağılır . Başkasıda yapar insan kndi kendini de manipüle eder . Çok uyanık bir dikkati yoksa farketmez bu hali . Odağını doğru yere zoomlayamaz . Başka manzaların fotografını alır.Oysa onun içinde bulunduğu esas resmi ıskalar . Gördüğü resim , gözlernin/bakışlarının açısı kadardır
  Turan Erdal Manipüle edilip edilmedigimizi anlamak icin birkaç dakika o olaydan uzaklaşıp disardan seyretmek gerekir.
  Sibel Atasoy Eğer balon gibi delinmiş ve söyleyecekleri dağılmışsa demek ki o söyleyecekleri kendi ezberine odaklıymış ve ezberi bozulmuş olur. Bu pek mi fena bi şey?
 • Turan Erdal Yeni bir teori ile kendi ezberimizi kendimiz yaratmaliyiz.
  Sibel Atasoy hahahahahahaha ille ezber olsun benim olsun diyorsun
  Turan Erdal Tabi ki, ölürsem kendi manyakligimdan olsun :-)))

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Evet ezberlediğini söylüyorsa dağıldığı iyi olur 🙂 o zaman ben neyin peşindeyim diye bir kez daha kendine soru sorma imkanı olur , pek ala olur ..
  Turan Erdal Her dagilan seyi tekrar toparlamak gerelir.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Hayır her dağılan şeyi toplayamazsınız bir kısmı anlaşılmadığı için bir kısmı anlaşıldığı için ışığını bırakıp sonsuza karışır . Bir andan bir ana değişerek ilerlersiniz. Sabit kalmaya çalışmak gereksiz sarfiyatıdır

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü muhabbet güzel bir bölüm aldım kim dediyse farketmez yayın için:)))
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Madem farketmeze geldik yine,bunca söz de sarfiyat değil midir?
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Sarfiyat değildi, herkes eteğindekileri döktü şimdi isterse yenilerini alacak .Seyrü seferine bakacak ..Olan hiçbirşey gereksiz değil..
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Eteklerden hep aynı taşlar dökülüyor gibi geldi bana.Kendi adıma sıkıldım,hep aynı sonuca gelmekten.
  Sibel Atasoy ‎”Sabit kalmaya çalışmak gereksiz sarfiyattır” Çok sevdim bunu
  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Belki sıkılacağın vardı frekansım, örneğin ben sıkılmak ya da durduk yerde sevinmek için bir sebep gerekmediğini fark ettim kendimde.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir