Küçük Prens ve Türk Bilgini-1

20 Temmuz 2011

Biliyordum ki büyük gezegenler vardır, onlara insanlar Dünya, Jüpiter, Mars, Venüs gibi adlar takmışlardır; ama bunların dışında yüzlerce  küçük gezegenler de vardır. Bazıları o kadar küçüktür ki, teleskopla bile zor görülür. Bir gökbilimci bunlardan birini yakaladı mı, ona ad yerine bir numara takar. Örneğin “Asteroid 325″ deyiverir. Küçük Prens’in geldiği gezegenin Asteroid b 612 olduğu konusunda yabana atılmayacak kanıtlarım var. Bu asteroid bir tek defa 1909 yılında teleskopla görülmüş, gören de bir Türk bilgini imiş.

Bu gökbilimci Uluslararası Gökbilim Kongresi’nde buluşunu uzun uzadıya açıklamış; ama şalvar, cepken ve fesli kılığından ötürü kimse değer vermemiş sözüne. Büyükler böyledir işte.

Mutlu bir rastlantıyla, Asteorid b-612’nin ünü kurtuldu. Çünkü dediği dedik bir Türk önderi halkını, ölüm cezasıyla korkutarak, Avrupalılar gibi giyinmeye zorladı. Bunun üzerine aynı gökbilimci 1920’de açıklamasını batılı bir kılıkla yaptı. Ve bu sefer herkes onun görüşüne katıldı.

Asteroid-B-612 üstüne bütün bunları anlatmam, size numarasını bildirmem, büyükleri hoşnut etmek içindir. Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.

Örneğin büyüklere derseniz ki Küçük Prens gerçekten vardır; çünkü sevimli bir çocuktur, bol bol güler, bir koyun ister; büyükler hemen omuz silkerler, size de çocuk derler. Ama onlara: Geldiği gezegen Asteroid B-612 idi, derseniz inanırlar. Bir daha da sizi soruyla rahatsız etmezler. Büyükler işte böyledir. Kızmamalı onlara. Çocukların büyüklere karşı pek sabırlı olmaları gerekir.

Ama bizlere, hayatı anlayan bizlere numaralar vız gelir.

Resimlere de bakııınnnnn: http://www.kucukprens.org/kitap/4.php

Bir yorum

  • Turan 20 Temmuz 2011, 21:42

    Sayilar elde tutulur seylerdir, yani somut. Her insan soyut seyi kafasinda canlandiramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir