Güneş’e

07 Şubat 2012

BANA

Sana ulaşmak isteğim, engelimdir

Beni kendinden vaz geçir ne olur

Bir gün, sana aldırmayacağım ve o gün

Sonsuza kadar yok olacağım.

25.11.2004

“Güneşimiz de hareket eder. Çoğu yakın yıldızın ortalama hareketine göre güneş, yaklaşık olarak saniyede 16.5 km bir hızla, veya başka bir deyişle, 50 ışık yılı mesafeyi bir milyon yılda kat eder. Güneşin yörüngesi galaksi düzlemine göre 25 derece eğiktir. Güneş yaklaşık 230 ışık yılı bir genlikle her 33 milyon yılda bir, galaksi düzlemi içinden geçerek salınım yapar. Güneşin yerel yıldız çevresine göre hareketiyle, galaksi merkezi etrafındaki hareketini birbiriyle karıştırmamak gerekir. Çünkü güneş te dahil tüm güneş civarı galaksi çevresinde bir turunu 250 milyon yılda tamamlar.”

Dün gece aniden güneşin kendi etrafında dönüp dönmediğini merak ettim.

İstanbul Üniv.den Sn Selçuk Bilir (onu Google buldu, bu arada teşekkürlerimi ileteyim) şöyle cevapladı bu sorumu:

Evet, Güneşimizde her gökcismi gibi kendi etrafında dönüyor. Unutmamamız gereken şey güneş katı bir cisim değildir. Bu yüzden güneşin ekvatoru üzerindeki dönme hızı yaklaşık 27 gün iken, kutuplara doğru dönme hızı 35 güne çıkmaktadır. Bu hızları güneş üzerinde görülen güneş lekelerinden anlıyoruz.

Şimdi ben de sizler gibi kendime soruyorum:”Bu bilgi ne işime yarayacak?”
Ne kadar faydacı zihniyetle yetiştirilmişiz. İlla sebep bulmak zorunda mıyım yani. Belki bu bilgi yalnızca Sn. Bilir’e dokunmak için bir araçtır. Bu da bir faraziye, söyleyeceğim her olası sebep de öyle olacak; boş atıp dolu tutmaya çalışacağım. Teşekkürler Sibel.
Eğer sebep ve sonuçları düşünmezsem insan sayılmamaktan mı korkuyorum? Bu da başka bir faraziye. Konuştukça batıyorum!!!
Daha bi teşekkürler Sibel.
Bi biskrem versemmmm?
Aslında bu soruyu neden sorduğumu hatırlıyorum. Gök cisimleri gibi insanlar da iki çeşit hareket yapıyorlar: Birincisi kendi çevrelerinde dönüyorlar ki bu egoyu oluşturuyor. İkincisi ise cazibe merkezi etrafında dönüş yörüngesi oluyor. İnsan için Cazibe merkezi ne olabilir? Buna amaç diyebiliriz tabii. Her insanın cazibe merkezi farklı mıdır? Yoksa kısaca karşı cins midir? Ya da Tanrı mıdır?
Tanrı tanımlanamayan olduğuna göre cazibe merkezi olamaz. Ve bu durumda Güneş de kendi etrafında döner.
Demiştim ki; tam bu anda onaylanmaya ihtiyaç duydum. :))))
Sevgili günlük, bir gün bana boş işlerle uğraşma madalyası verecek misin?
(Dip not: Ya güneş kendi etrafında dönmüyor denseydi ne olacaktı?! Bunu düşünmek bile istemiyorum. Anti madde ile karşılaşmış gibi olurdum herhalde!)

2005-günlükten
Anasının Karnından Dizisi

Bir yorum

  • lew 07 Şubat 2012, 13:14

    “… güneşiniz ne ise dünyanız da onun çevresinde döner. Gerçeğin güneşi güneşiniz olsun…” demişti ustam bana…

    Gerçeği aramak “boş iş” olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.