Görünmez olmak için…

05 Ocak 2012

Zannediyoruz ki, görünmez olmak; yalnızca bilimkurgu/fantastik eserlerde var.

Evet oralarda var ancak metaforik olarak. Oysa biz bunun aslını kendi dünyamız içinde her an yaşıyoruz. Hatta görünen insan sayısının çok çok az olduğunu bile iddia edesim geliyor.

Görünürlük; hani “çözünürlük” kelimesi gibi değişik netlik katogorileri barındırıyor.

Bazı insanlar tamamen görünmez olmuşlar. Görünürlükle görünmezlik arasında uzunca bir netlik skalası var.

Ya işte böyle bi ironi mevcut. Bir yandan  “görünmez olmayı” ulaşılmaz bir hayalmiş gibi algılayıp, hatta belki derin derin iç geçirirken, diğer yandan görünmez olmuşuz da haberimiz yok!

Eğer siz de görünmez olmak, ya da görünmezlik skalanızı ilerletmek istiyorsanız, sizin için, kullanışlı olduğunu düşündüğüm bir liste hazırladım:

(Not: Bunların bir çoğunu zaten yapıyorsunuz belki, yine de bi hatırlatma olsun!)

Görünmezliğe doğru atılacak en sağlam adımlar:

  1. Mutlaka parfüm kullanın.

Her insanın DNA sının biricikliği gibi kokusu da biriciktir. Parfüm yolu ile kokunuzu kapatır ya da gölgelerseniz, görünmezlik yolunda büyük başarı kazanırsınız. Buna ilaveten kokulu sabun ve şampuanlar da öneririm. Bu kokuların hepsi birbirine karıştığında öyle bir sis içinde kalacaksınız ki, görülebilmeniz mümkün olmayacak.

  1. Gözünüze mümkünse kapkara camlı, iri gözlükler takın.

Gözleriniz sizi ele verir! Aman ha bu maddeyi hafife almayın arkadaşlar.

  1. Ses tonunuzu ve doğal konuşmanızı değiştirin.

Biliyorum bunu yapmak o kadar kolay değil ama siz yine de yılmayın. Örneğin bol bol dizi film izleyin, oradaki kahramanların konuşma stillerinden biriyle özdeşleşin. Artık hep onun ses tonu ve stili ile konuşun. Bu inanılmaz bir fayda sağlayacak. Sapasağlam dişlerinizi çektirip, porselen yaptırın, ya da yaş biraz kemale doğru ilerliyorsa hemen takma dişler edinin, bu işlem de doğal sesinizi değiştirebilir.

Gerçi bu konuda yine de rahat olun: çünkü insanlar kulaklarına taktıkları telefon, müzik vs gibi aletlerle zaten sese duyarlılıklarını yitirdiler. Ve gürültü kirliliği özellikle büyük şehirlerde öyle arttı ki zaten sizin sesinizi ayrıştıramıyacaklardır.

  1. Her konuda modayı takip edin.

Bakın işte bu çok önemli. Sürüden ayrılmayın. Diğer görünmezlik maddelerini uygulasanız bile, duyarlılığı gelişkin biri eğer sürüde değilseniz sizi görebilir! Güncel gelişmeleri çok sıkı takip edin.

  1. Bol bol bilgi edinin.

Yukarıdaki maddelerin en önemlisi de budur. Bu bilgiler mümkün olduğunca dünyanın geneli tarafından olumlanmış olsunlar. Onları satır satır ezberleyin ve bir yerde konuşmanız ya da yazmanız gerektiğinde hemen bu bilgileri yardıma çağırın. Sizi görünmez kılacak en büyük sihir budur. Duygularınızı ve spontane tepkilerinizi bu bilgiler ardına rahatça gizleyebilirsiniz.

  1. Rehberlerinizi iyi tanıyın.

Düşünmeden ve aniden verdiğiniz tepkiler yüzünden sizi azarlayan, size nasihatler veren kişileri rehber edinin; çünkü onlar sizi görünmezliğe taşımak istiyorlar.Tam tersine düşünmeden yaptığınız bir şey üzerine; “ah ne güzelsin, ne hoşsun, demek bu sensin” diye gözleri parlayan birine rastlarsanız hemen onun yanından kaçın. Gerçi bi kere yakalandınız, o sizi kolay kolay bırakmaz!

  1. Günlük tutuyorsanız, onu herkesten gizleyin.

Kesilmiş tırnak uçlarınızı, saç tellerinizi,  tükrüğünüzü, meninizi vs. DNA taraması       yapılabilecek hiç bir şeyinizi ortalığa saçmayın! Titiz olun. Görünmezlik kolay değil. Mümkün olduğunca alıngan olun. Kimseyi dinlemeyin. Dinlermiş gibi yapın ve bilgilerinizi yardıma çağırın. O bilgiler ışığında ha bire eleştiri yapın, tavsiye ve akıl verin. Böylece insanlar sizi görmek için uğraşmıyacaklardır.

Şimdilik bu kadar aklıma geldi, katkılarınızla bu listeyi zenginleştirebileceğimizi umuyorum.

Görünmez olma yolunda büyük merhale kat ettiniz/edeceksiniz.

Ama lütfen sonra bana gelip; yalnızım, ruh eşimi bulamadım, aşık olamıyorum, üşüyorum vs.vs. gibi anlamsız yakınmalarda bulunmayın. İşim başımdan aşkın!

1/9/2005 ·

-Anasının Karnından Dizisi-

Bir yorum

  • Şerif 26 Ocak 2015, 16:55

    Ben gorumez olmak istiyom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir