Evlilik Kurumu Yeniden

01 Ekim 2013

All in one’s Perspective ! Cognition !

Banta asked Santa, “What is the secret behind your happy married life?”

Santa said, “You should share responsibilities with due love and respect to each other. Then absolutely there will be no problems.”

Banta asked, “Can you explain?”

Santa said, “In my house, I take decisions on bigger issues where as my wife decides on smaller issues. We do not interfere in each others decisions.”

Still not convinced, Banta asked him, “Give me some examples”

Santa said, “Smaller issues like which car we should buy, how much amount to save, when to visit home town, which Sofa, air conditioner, refrigerator to buy, monthly expenses, whether to keep a maid or not etc are decided by my wife. I just agree to it”

Banta asked, “Then what is your role?”

Santa said, “My decisions are only for very big issues. Like whether America should attack Syria, whether the European Union should lift sanctions over Zimbabwe, whether Tendulkar should retire, about Salman Khan’s Marriage etc. Do you know one thing, my wife NEVER objects to any of these.”

 • Turan Erdal Cok iyi, herseyi kadin yapiyormus, erkek de kadinin verdigi kararlarin arkasinda saklaniyor. Bu bana biraz da ironi gibi geldi….
 • Sibel Atasoy Aynen öyle velakin bir kişiyi sevmek ve gerçekten benimsemiş olmak, hayatını onunla sürdürmeye devam etmek için bu denli bir beğenme ve teslimiyet gerekir. Kimse sizi birinin emrine (lafın gelişi) girmeye zorlamadı. Eğer bunu yapamıyorsanız ya da yapacak değerde bi eş bulamıyorsanız niye evlenirsiniz be yaw?
 • Turan Erdal Neden özgün iki kisi karsisindakinin de karar verebilecegine tahammül edemiyorlar. Sevmek demek karsimizdaki ile erimek degildir ki. Sevmek karsimizdakini kendimiz gibi karar verebilen özgür bir kisilige sahip olan biri olarak kabul etmek degil mi?
 • Sibel Atasoy Bütünlenmiş iki kişi çoğu kez birbirine rastlamaz, rastlasa da çoğu kez evlenmez, yolu bi zaman birlikte yürüyebilir belki
 • Turan Erdal Evlenmek kötü bisey o zaman
 • Sibel Atasoy Evlenmek eski ve eril düzenin bulduğu bir çare, neden böylebir kurum oluşturuldu diye sorgulayıp epeyce yazdık çizdikti bi zaman. Diğer pek çok kurum gibi yeni dünyada yeniden ele alınıp o topun başına nöbetçi gerekir mi diye (askerlikteki eski şaka konusu) sorgulamak lazım
 • Turan Erdal O zaman bazi müslümanlarin yaptigi cok mantikli. Onlar üc kere evli ve bosadim deyince oluyormus. Gerci o zaman da o sözü söylemenin ne anlami var diye sorulabilir.
 • Sibel Atasoy Yani şeriat düzeninde başka farklılıklar da var, örneğin erkek çocuğu olmayan kadının sosyal bir mevkiinin olmaması, mirastan pay alamaması filan gibi, bence o konuya girmek gereksiz şu an
 • Turan Erdal Ben sadece evlilik ve bosanma kismini söyledim. Diger bölümler beni ilgilendirmez. Lafin kisacasi iki özgün kisinin bir arada yasamasi zor diyorsun.
 • Sibel Atasoy İhtiyaçtan birbirlerine yaklaşmayacakları için zor diyorum, sırf yol arkadaşlığının keyfi pek zorlayıcı bi itki değil
  • Turan Erdal Bunu devlet boyutunu düsündügümüzde de benzer seyler olmali. Devlet vatandaslarinin özgün olamadigi icin mi birlestirici yasalar öneriyor? Hani özgün insanlari bir arada tutmak zordur diye. Oysa senin dedigin gibi belli konularda cok iyi yol arkadasi olabilirler. Ama bu tüm yol boyunca degil. Bu anlamda taraf olunmak sadece belli projeler icin veya konular icin olabilir. Belki de böyle bir yaklasim cok enerji gerektirdigi icin pek iyi bakilmiyor.
  • Sibel Atasoy Haklısın

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir