Dünyanın Durduğu Gün

13 Aralık 2008

Filmi seyrettim ve beğendim. Tam bir mesaj filmi, fazla konuşma yok, aksiyon yok, mesajı verip gidiyor! Görsel olarak çok ama çok sevdiğimi de eklemeliyim.

Gelelim filmin simgelerinin benim açımdan algılanışına:

1) Uzaydan gelen araçlar sanki su ve hava karışımı gibi görünen ve dünya şeklinde objeler:

 Hani daha önce dikkat çekmeye çalıştığım buzulların süratle eriyor oluşu ile ilgili yazıma göz atmakta yarar var: http://sibelatasoy.com/?p=138 … Filmde bu arac bir çeşit nuhun gemisi simgesi olarak kullanılmış (dünyayı ve onun fionasını korumak için canlı örneklerini topluyor). Bu dünya dışı aracı bir an için SU olarak düşünürsek, canlı formların onun içinde saklanabileceği hatta belki uzaya saçılabileceği, başka bir gezegende veyahut yine dünyada herşey sükun bulduğunda yeniden tohumlanacağı akla yakın geliyor.

2) Filmde DÜNYA’nın insanlara ait olmadığı adeta tokat gibi izleyicinin suratına iniyor! Bir çok yazımda buna yer vermiştim; Dünya yoluna devam eder bizimle ya da bizsiz şeklinde bir ifade kullandığımı hatırlıyorum. Zaten filmdeki uzaylı ırk da Dünyayı korumaya gelmişler, insan ırkından. Peki insanın neyini beğenmiyorlar? Dünyaya karşı duyarsızlığını! Ve her alanda gösterdikleri şiddeti. Bu gidişle insan dünyanın sonunu getirmek üzere (gerçi insanlar sigarayı yasak edip kurtulduğumuzu sanıyorlar, ha bir de karşı cins yakınlaşmasını tahrip ederek) ve dünya rayından çıkarsa bu herşeyin sonu olabilir, o halde insanı şimdilik feda edelim, onu yeni bir formla doğurma kapasitesine sahip olan Dünyayı kurtaralım deniyor. Bu senaryo Annunakiler tarafından bi kaç kez oynandı yeryüzünde- bakınız: http://sibelatasoy.com/?p=184 ve http://sibelatasoy.com/?p=173 

3) Filme şiddete duyarlı dev boyutta bir robot var ve onun güçleri dikkate alındığında insanoğlunun tankları tüfekleri oyuncak gibi kalıyor! İnsan kılığında dünyaya inen temsilcileri (Reeves) de insanüstü güçlere sahip; bunların başında zihin odaklanması, şifa kabiliyeti geliyor. Bu simgeler bana Yeni Dünya’da arzu ettiğimiz YENİ İNSANI çağrıştırıyor. –Bakınız: http://sibelatasoy.com/?p=328#comment-56

4) Filmde, bu uzay aracının dünyaya doğru büyük bir hızla geldiği bilim adamlarınca daha önce tespit edilmiş, hatta çarpacağı yer bile hesaplanabilmiş fakat iki saat önceye kadar bu konuda bir çare/ilerleme bulunamamış! (Borsayla ilgilenmek varken herhalde). Bu simge açıkça Maya uygarlığının işaret ettiği zamanın sonu haberini veriyor olabileceği gibi, son yirmi yıldır dünyanın ısınma ve iklim değişikliğinin bizi nereye götüreceğinin bilim adamlarınca yayımlanan raporlarını kast ediyor (bana çağrıştırdığı şimdilik bu), dünyada su seviyesi hızla yükseliyor, ve bu sadece bazı ülkelerin batacağını göstermiyor! Açıkçası kişisel (ve ülkesel ya da dinsel) fayda ve kurtuluş arayışının beyhudeliğini bilenler biliyor.

5) Yine filmden anlıyoruz ki, uzaylı ırkların bazı temsilcileri daha önce de insan formunda dünyaya gelmişler ve halen burada aramızda yaşamaktalar. Amaçları insana kendinden başkasını da düşünme kabiliyetini aşılamak ve gidişattan kendi merkezlerine  haber iletmek gibi görünüyor. Filmde bu kişilerden birini ÇİNLİ tabiyetinde görüyoruz! Burada da bazı mesajlar olabilir diye düşünüyorum. Nüfus olarak büyük etkinlikleri olmasına ilaveten büyük bir uygarlığın üstünde oturuyorlar ve üstelik sosyalist (kendinden başkalarını da düşünebilen) bir rejim denemeleri var. Her zaman söylediğim gibi bu tür deneyleri sonuçlarına bakıp da başarısız addetmek yanılgısına düşmemeliyiz, bu deneylerin hepsi sonunda başarılacak Yeni Dünya için bütün dünyaya mal olan özverili çalışmalardır.

6) Filmde uzaylının DNA sını 1928 yılında bir dağ başında kopyaladığı yer de Hindistan! Bu bir hintli dağcıydı! Belki de Tibetti (Tam hatırlayamadım şu an). Bu da bir başka işaret gibi duruyor.

7) Filmdeki bilim kadını Dr Helen, yeminler üzerine yemin ediyor; değişeceğiz, değişeceğiz, değişeceğiz! Bir şans daha verin! (gözlerim yaşardı)

Aklıma gelirse başka şeyler de ilave ederim, tabi ki her seyreden başka simgeler görecektir, onları da duymayı çok isterdim doğrusu.