Cehalet Onurlandırılıyor.

14 Aralık 2013

Swamijinin de ara ara söylediği gibi cehalet onurlandırılıyor. Gençlerin büyük kısmı bilgi edinmeyi demode buluyorlar, genel sosyal mutabakat zaten bunu her şekilde -tv, basın ve üst yönetimlerin vaazları ile- öneriyor. Oysa gençler sanki bunu eskiye başkaldırma duygusuyla yaptıklarını sanıyorlar. Tam bi karmaşa var. Bilgi olmazsa anda yaşamak, akışı alabilmek kolaylaşıyor, tabi bu durumun farkındalar ancak galiba fark edemedikleri bir husus var; akıştan edindikleri izlenimleri şu ana getiremiyorlar çünkü bilinmeyenden bilinene malzeme getirebilmek için lisan zenginliği gerekir. Bu sadece konuşma lisanı değil her konuda lisan. Bilgi, nakil aracı (tercüme) sahibi olmaktır. Paylaşamadığınız izlenimler ne kişisel ne de kitlesel bir faydaya ulaşmıyor, hatta paylaşamamanın ızdırabı insanı fiziken ve mental anlamda patlama tehlikesine sokar. Çoğu insan özellikle gençler bundan bunalmış durumdalar ve gördüğüm kadarıyla faturayı da kendileri gibi sadece izlenimci olmayanlara çıkarmaktalar. Müthiş bi kapasiteleri var ve fakat dünyanın geri kalanı bundan pek yararlanamıyor.

Belki bu yanlış anlamaya bizim jenerasyon sebep oldu, belki de bizler bilginin amaç yapılmasını kınayacağımıza bilgiyi kınadık. Eğer böyle yaptıysak tez elden bunu düzeltmeliyiz, kendimiz bunu açıklığa kavuşturduğumuz anda tüm dünyada bu durum düzelecektir, bunun nasıl çalıştığını biliyoruz hepimiz.

Bilgiyi amaç edinmek değil, bilinmeyenle bilinen arasında köprü kurmak için ARAÇ olarak edinelim. Buna bi itirazım yok-ŞİMDİLİK-.

Merak etmek doğal bir dürtü ancak mantığını ortaya koyarsan bilinmeyenin sen bildikçe azalan bi kütlesi olmadığını ve göstereceğin bu çaba ile bilinmeyeni bilmek ya da ona hakim olmak imkanının asla olmadığını hemen anlarsın  O halde bi insanın kendinden özgürleşmekten başka amacı olamaz. Mantık bunu gerektiriyor fakat her birimizin içinde hangi aslan yatıyo onu bilemiyeceğim. Bilinenle bilinmeyen arasında tercümanlık yapmak için çeşitli dillere vakıf olmalısın, ancak yapacağın bu tercüme bilinmeyeni eritmek için değil, kendini ve başkalarını yani varlığı onurlandırmak, zenginleştirmektir ki bu bile araçtır, kendinden özgürleşmeye götüren bir araç.

Tabi bunlar sadece kendi sınırlı gözlemlerim, belki de yanılıyorumdur.

İyi bir hafta sonu diliyorum sevgili frekanslar..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir