Castaneda: Efsane, İnsan, ve Şükran / Victor Sanchez – Röportaj (4. Bölüm)

11 Temmuz 2011

Jordan Gruber’in 17 Eylül 1998 tarihinde Hilton Oteli lobisinde Victor Sanchez ile yaptığı röportaj.  (Dördüncü Kısım)

Kendi Uygulamalarımızı Yaratmak

Sanchez : Bu soru bizi çok önemli bir noktaya getirdi: tekrar doğal insanlar olmamız gerekli mi? Toltek’lerin yolunu izlememiz gerekiyor mu? Toltek’lerin yolu özgürlük araştırmaları yapmanın tek yolu mudur? İnsanlar bana sıklıkla bunu sorarlar.
“Tabi ki değil. Özgürlük ve bilgelik herkesin bulunduğu yerde mevcuttur. Eğer gerçekten kendini yolunu bulmaya adarsan, elinde ne varsa onu kullanacaksın.”
Bizim hakkımızda konuşalım. Yerli insanlardan bazı uygulamaları aldık ve öğrendik. Bu yeterli midir? Toltek yerli uygulamalarını bu şekilde mi takip edeceğiz? Cevap “hayır” dır. Bu geleneğin yalnızca yarısıdır. Gelenek bir inanç bütünü değildir, o bir uygulama bütünüdür.
Diğer kişilerden bazı uygulamaları borç alabiliriz, çünkü modern toplumlardaki bizler geleneklerimizi kaybetmiş durumdayız, Büyük Ruh ve diğer Güçler, etrafımızdaki diğer enerji alanları, ile bağlantıyı sağlayan kullanışlı uygulamaları kaybettik. Her şeyden, diğer insanlardan, akrabalarımızdan, soyutlandık ve ayrıldık. Otuz yıl bir insanla birlikte yatabilir ancak halen ondan ayrı olabiliriz.
Bu nedenle geleneklerimiz yok. Gelenek, insanların büyük Ruh’la kaybolan birliğin tekrar geri kazanılması için yapılan uygulamalardır, gerçekten her şeyle birleşmiş olan, rahimdeyken bildiğimiz o şeye geri dönmemiz için. Toltek savaşçısı bu çeşit bir durumda yaşar, bütün evrenlerle yakın ve samimi bir bağlantıdır bu.
Bu nedenle Toltek savaşçıları diğer insanlara zarar vermez, çünkü biliyorlar ki, herhangi bir şeye veya insana vereceğin zarar kendine zarar vermektir, ve başkalarını şifalandırmadan kendine şifa vermen olanaksızdır. Başkalarına yardım etmeden kendine yardım etmen olanaksızdır.
Büyük ruha katılma deneyimi için giriştiğimiz bu uygulamalar, başlangıç için yeterlidir, ancak bu gelenek asıl geleneğin yarısıdır. Bizim kendi bölümümüzü eklememiz, kendi yolumuzu yaratmamız gerekir. Toltek’lerin yaptıklarının bir bölümünü kullanabiliriz. Onlardan bir şeyler öğrenebiliriz. Fakat bununla ilgili inanılmaz olan şey geleneğin bir kişi tarafından öğretilmediğidir, Güçlerin kendileri tarafından öğretilir.
Bir ustanın, yerli topluluğundaki birinin çocuğunu eğiteceğini, veya bir acemiye geleneği öğreteceğini umarak yıllarımı harcadım. Bunu görmeyi umarak yıllarımı harcadım, çünkü hac ve ritüellerinde yaptıkları o kadar karmaşıktı ki, “Bunu nasıl öğrenebilirim? Bu çok fazla.” diye meraklandım. Burada bir çeşit öğretmenin bulunması gerektiğini sanıyordum.
Yıllar sonra buna benzer bir şeyin olmadığını keşfettim. Kendin öğreniyorsun, kendini eğitiyorsun. Böylece eğer yerli kişilerden öğrendiğin bir yöntemle bir Güce yaklaşma girişiminde bulunursan, eğer ateşe yaklaşır ve bir kurban adarsan, ve sonra da kurbanını sunarsan, o zaman Güç bir sonraki adıma geçecek. Kendi yaşamın ve kendi insanların için geliştireceğin ve bulacağın gelenek Gücün kendisi tarafından sana öğretilecek.

JG : Nerede yaşadığına ve yaşamının ne şekilde olduğuna uygun olması gerekir.

Sanchez : Kesinlikle. Bize yol gösteren enerji alanlarına katılmak için kendi yolumuzu yaratmaya ihtiyacımız var, Ateş Dedenin yaptığı gibi mesela. Buna pek alışık olmayan kişiler için bunun çok saçma gözüktüğünü biliyorum, ama bu çeşit şeyleri deneyimleyen kişiler için bu çok belirli ve somut bir şeydir.
Bu nedenle beni yerli insanlar gibi giyindiğimi görmüyorsunuz. Ben yerli biri gibi olmaya çalışmıyorum. Evet, ben hayatımı yaşıyorum, ve geliştirdiğimiz gelenek, yerli insanların kendi dünyalarında ruhlarla bağlantı sağladığı, benzer deneyimleri olan yollar bulmaya ve geliştirmeye izin veriyor.

JG : İnternet gibi yeni teknolojiler hakkında ne diyorsunuz? İnternet kanalı ile bilgilerinizi yaymak için yollar düşündünüz mü?

Sanchez : Kesinlikle, bir web sitemiz var ve İnternet bizim için oldukça faydalı. İnternet çok güçlü olan bir şey, iletişimi, insanların birbiri ile bağlantı kurmasını sağlar. Ve insanlar birbirleri ile bağlantıda bulunabilirler ve birlikte güzel şeyler yaparlar, veya birlikte olurlar ve aptalca şeyler yaparlar. Güçlü bir vasıtadır. Bizim yaptıklarımızı insanlara duyurma şansı veriyor, ve Rusya, Şili, Finlandiya ve Güney Amerika dahil birçok farklı ülkede önerilerimize göre uygulama çalışmaları yapan insanlar var.

Etkiler

JG : Yaptıklarınızın bir çoğu orijinal çalışmalar gibi gözüküyor. Konuştuğun veya yazdığında, Castaneda’ya ek olarak birçok başka spiritüel öğretmenler ve gelenekler de akla geliyor, Budizm’deki her şeyden (tüm duygulu varlıkları koruma) ve Gurdjief’ten ( herkes nasıl her zaman uyuyor ve çok az seçim şansımız var), SETH’e, New Age varoluş kanallığı (gücün zamanı şimdi, ve sen kendi gerçekliğini yaratıyorsun, bazı durumlarda birleşim noktasını kaydırmaya benzer bir durumdur), William James’e, büyük Amerikalı psikolog, bizim dışımızda nasıl inanılmaz miktarda “şey” bulunduğunu anlatan kişi (beynimiz ufacık – çok küçük bir bant genişliğini filtrelemek için tasarlanmış, böylece biz sıradan dünyada yaşayabiliyoruz). Bu yüzden, görülüyor ki yaptıklarında tüm bunlardan kırıntılar ve parçalar ve daha fazlası bulunuyor, fakat bunlardan herhangi birine inandığın veya bahsettiğin görülmüyor. Bunlar üzerinde çalıştın mı, yoksa onlara aşına mısın, veya bunlar o kadar da önemli değil mi?

Sanchez : Bu soruyu beğendim çünkü yaptıklarımız kitaplardan gelmiyor, seminerlerden gelmiyor, doğu filozoflarının veya buna benzer bir şeylerin incelemesinden gelmiyor. Yaptıklarımız dağlardan geliyor. Farklı bir niteliği olma nedeni budur.
Geçen günkü konuşmamda insanlar Çinli görüşler ve herhangi bir şey arasındaki bağlantı hakkında öyle bilgili sorular sordular ki, “özür dilerim, ben cahilim, bunu yapacak kadar iyi değilim.” dedim.
Bu deneyimi paylaştım ve size anlatamayacağım kadar inanılmaz sonuçlara ulaştım. Sizi paylaşmaya davet ediyorum, ve eğer bundan sonra açıklamalar yapmak istiyorsanız, yapın. Fakat bize olan, harekete, işler yapmaya o kadar çok bulaşmış olmamızdır …
Bizim yaptıklarımızda farklı bir şey var. Eğer biri bana, dağlardan gelen bizim yolumuzdaki büyük farklılığın ne olduğunu sorarsa, diğerlerine verilen önemin zihinde olduğudur. Batı kültürü, modern kültür, neredeyse 5000 yıldır mantıklı akıla odaklanmış, Aristo ve Descartes’ten sonra, en önemli şeymiş gibi, mantıklı aklı insan deneyiminin en tepesine yerleştirdik.
Eğer mantıklı akıl ile yaşamak istiyorsak, yönetmesine izin verin, sonra diğer tarafın, sessiz bilgi, orada olmayacak. Böylece mantıklı akıl bilgisi bizi dengesi olmayan bir alana götürür. Eğer yalnızca düşünerek ve düşünerek yaşamını yönetmeye cabalarsan, sonunda kendini psikanalistin koltuğunda bulacak, ve yıllarca yaşamınla ilgili konuşmalar ve düşünceler olacak ama hiçbir şekilde değişmeyeceksin.
Bunun tersi, bizim yaptığımız eylemdir. Biz bedenimizle bir şeyler yapıyoruz. Biz var olduğunu bile bilmediğimiz kendi parçalarımızla bir şeyler yapıyoruz. Mantıklı akıl tüm sürecin yalnızca küçük bir parçasıdır. Meditasyona giden insanlar dahi, spiritüel felsefeye dalıyorlar, buna her şeyi yöneten akıl neden olur.
Carlos Castaneda’nın son eserlerinde sevmediğimiz şeylerden biri de budur. Soyut hale geliyorlar, çok entelektüel, çok karmaşık ve her şey hakkında sofistike açıklamalar … ama kitabın sayfalarını kapattığında ne oluyor? Sesini kestiğinde ne oluyor? Onu bunu açıklamadığında ne oluyor? Senin neyin var? Orada ne kalır? Laflarla inanılmaz kaleler inşa edebiliriz, fakat sessizlik geldiğinde ne oluyor? Hangi deneyim kalır?
Bu nedenle yirmi yıldan beri geliştirdiğimiz programlar, insanların bir şeyler yaptıkları programlardır, ve insan yaşamını değiştiren ve geliştiren gerçek deneyim sessizlikte meydana gelir.
Ben aslında insanların fiilen konuşmadığı gerçeğinden bahsetmiyorum, demek istediğim burada sessiz bilgi denen bir deneyimin olduğu gerçeğidir, ve gerçekte yaşamının ihtiyacı olan şifalandıran bir şeyi kavradığında, bu sessizlikten gelir.
Bunun için açıklamalara ihtiyacın yok. Bu kişilerden kaçı, bu büyük ustaların kaçı, kelimeler kullanmadan, açıklamalar olmadan bazı şeyleri yapmaya yetenekleri var? Bu dağlardaki insanların işidir. Onlar şeyleri açıklamazlar. Yalnızca yaparlar. Böylece, bu benim için çok özel nitelikte, ve öğrenmenin en çabuk ve temiz yoludur.

Çeviri : Aki

Devam edecek …
Sonraki Bölüm : Enerji, Bağlantı & Özgürlük

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.