Baskı unsuru

27 Ekim 2011

Dünya, baskıdan hoşlanmıyor! Depremler, grizu patlamaları, volkanlar, ayaklanmalar vs hep onun doğal karşı duruşları; etkiye tepki! Baskı unsurunu yok etme girişimleri.

Peki ama neden baskı yapıyoruz? Her birim, gücü yettiğine baskı uyguluyor. Neden yapıyor bunu? Siz kimlere baskı uyguluyorsunuz?

 • Sebnem Bora Hepimiz çeşitli “baskılarla” yetiştirildik. Ve evet bir şekilde bunu aktarmazsak delirebiliriz diye düşünüyorum. Sorun şurada ki, gördüğümüz baskı oranında baskı uyguluyoruz. Yani sadece oranlar değişiyor sanırım.
 • Sebnem Bora Şahsen en büyük baskıyı kendime uyguladığımı fark ettim. Kendi üzerimizdeki ambargoları kaldırsak, belki başkalarına baskı yapma durumumuzu hafifletebiliriz. Ama bunun nasıl mümkün olabileceğini henüz çözebilmiş değilim. Çünkü “anlık” uyanmalar yaşayıp, büyük bölümü oyun içinde geçiyor hayatımın. Zihinsel tuzaklara daha çok yenik düşüyormuşum gibi geliyor. Benim durumum budur.
 • Hanife Altuntas aslında dışardan olduğu kadar içerden de baskılanıyoruz.ve bana bu görünmez oluşu nedeniyle daha tehlikeli gibi geliyor.görmediğiniz şeyle mücadele edemezsiniz dimi?
 • Anda Sakin Şebnem hanım sizinle aynı durumdayız, belki biçok insan da bu durumda. Böylesine güzel ve açık ifade edişinize hayran oldum. Hanifciğim, içten gelen baskıları da izini sürdük ve biliyoruz çoğunu buna rağmen engel olamıyoruz. değil mi?
 • Hanife Altuntas içten gelen baskıların çoğunu derken gölgelerimizden bahsediyordum.ve ben kendi adıma henüz tanışabilmiş değilim onunla.

Anda Sakin Gölgemiz egomuzun tersidir. Ben onların çoğuyla tanıştığını biliyorum (seni yakından tanıyan biri olduğum için). Bunun için fazla uzağa gitmek gerekmiyor 0-6 yaş aralığına uzanabilmek yeterli.

 

2 Yorum

 • Sibel 25 Kasım 2011, 18:33

  Baş dönmesi ve tansiyon ayarsızlıkları hemen nerdeyse tüm dünyada başat arazlar gibi. Çok haklısınız, hemen tüm baskılar “iyilik”, “sevgi” ve “tanrı” adına yapılır.

 • ibrahim 25 Kasım 2011, 16:23

  Esas önemli olan içsel baskıdır.Dışsal baskıda ona göre şekilleniyor.İçsel baskı kendini fiziksel olarak baş dönmesi ile gösteriyor.Bu rahatsızlık bende çok yoğun oluşuyor.Terapiste gittim hemen ilaç önerisi,toplumda herkes birbirine baskı yapıyor severken bile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir