Bağımlılık, Miktar Takıntısı

06 Eylül 2012

Tarih boyunca uyarıcıların kutsal amaçlarla kullanımlarından bir kesit:http://universumcorpusnostrum.blogspot.com/2012/08/inanc-tarihinde-drog-kullanm.html
Dörtbir yanda ne çok çeşit varmış.

 • Turan Erdal Uyaricilarin başka bir bilinç seviyesine geçmek icin kullanıldığı kesin gobi gozukuyor, ama bunu dini anlamda kullanılması biraz şaşırtıcı.

  Sibel Atasoy Her şeyde olduğu gibi burada da niyet önemli.
  Turan Erdal Bana sanki uyarıcı olmazsa başka bilinç seviyesine erisilemez diye bir izlenim yarattı. Ne kadar niyet iyi olsa da uyaricilarin bağımlı yaptığı da göz ardı edilemez. Don Juan da CC’ yi etkilemek icin uyarıcı kullanmıştı. Demek ki insan “normal” düşüncelerine o kadar bağlı kalıyor ki onlardan kurtulmak imkansız gibi.
  Sibel Atasoy Bazı kşiilikler çok sert sınırlarla çevrilmiş oluyor kendileri farklı olanı isteseler dahi bu katı çerçeveyi yarıp geçemiyor. DJ da Castaneda’yı böyle görmüştü. Bağımlılık konusu niyetin sağlam olmaması ile ilgilidir. Kişi gerçek niyetini, “farklı gerçeklikleri tanımak, kişiliğinin keskinliğini kırmak” ardına saklayarak bu işe başladığında bağımlı olması kaçınılmaz bence. Çünkü fark ettim ki, katmanlara nüfus edememek insanı miktar takıntılı yapmaya başlıyor. Bu her konu için geçerli, seks, para güzellik, hakikat vs vs. Bu tadına varamama hali insanı o şeyden ne kadar edinse o kadar daha fazla ihtiyaçlı hale getiriyor, çünkü doyamıyor.
  Turan Erdal Bu sert sınırlar başka yollarla da kırılabilir mi? yani aşılabilir mi?
  Sibel Atasoy Uzun zaman alır ama rüya terapileriyle aşılabilir veya büyük bi acı-kaza-üzüntü gerekir 🙁
 • Turan Erdal Bir de insan bu sınırlarının farkında olması gerekiyor galiba, sınırlarını sinir olarak kabul etmeyenlerin değişmesi cok zor olur.

  Sibel Atasoy Değişme isteği olmayan, kendinden memnun mesut olanları oldukları haliyle bırakınız.

Katmanlara nüfuz etmek, muhtemelen Don Juan’ın; “nesnelerin erkesel özünü algılamak” olarak tanımladığı GÖRMe işlevidir.
Ben buna rayihasına ermek diyebilirim.

Özlem K Tatminsizlik hissi,doyumsuzluk katmanlara hükmedilemediği için yaşanılıyor ,nefsini kontrol edebilen aynı zamanda doyuma ulaşır sonucunu çıkarmalı mıyız?

Sibel Atasoy Çıkarılabilir de ancak ben bunu tercih etmem, sonuçta baskı ve kontrol sadece yanılgıdır. İzlemek her şeydir 🙂 Eğer bir sonuç çıkarmak gerekirse, nesnelerle itribata geçtiğimizde (yerken, içerken,dinlerken,seks yaparken, bir konuyu öğrenmeye çalışırken vbg) sadece ona ve o ana odaklanmak ve kendini alacağın lezzete açık hale getirmek gerekir diyebilirim.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir